Informacje o Ursynowie
Ursynów to licząca 137 tysięcy mieszkańców dzielnica Warszawy położona w południowej części miasta, ograniczona ulicami Bokserską, aleją Wyścigową, Doliną Służewiecką i Przy Grobli od północy, Arbuzową, Orszady, Gąsek i Opieńki od wschodu, na południu i zachodzie granicą miasta i linią kolejową ze stacjami Dawidy i Okęcie.
Od północy graniczy z Mokotowem, od zachodu z Włochami i od wschodu z Wilanowem. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
Na Ursynowie swój początek ma warszawskie metro.
Ursynów jest największym zespołem osiedlowym stolicy. Do niedawna jedynie "dzielnica-sypialnia", powoli zmienia swój charakter - głównie dzięki centrom handlowym (przede wszystkim hipermarkety), rozrywkowym (Multikino) oraz instytucjom publicznym takim jak Centrum Onkologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, czy wyższym uczelniom prywatnym jak Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna, czy Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem.
Na Ursynowie znajdują się liczne ważne obiekty, jak Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie, Kościół św. Katarzyny, kościół przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, Tor Wyścigów Konnych Służewiec, Ogród Botaniczny PAN, Las Kabacki, także Centrum Onkologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i centra handlowe i usługowe jak Multikino, E. Leclerc czy Galeria Ursynów.
Osiedla Ursynowa
- Dąbrówka
- Dębina
- Grabów
- Grabówek
- Imielin
- Jary
- Jeziorki
- Kabaty
- Karczunek
- Krasnowola
- Ludwinów
- Moczydło
- Na Skraju
- Natolin
- Pyry
- Stokłosy
- Wolica
- Wyczółki
- Wyżyny
- Zakopane
- Zgorzała
Osiedle Dąbrówka
Osiedle i obszar MSI Zielonego Ursynowa, położona przy zachodnim skraju Lasu Kabackiego, ograniczona:
- od północy: ulicami Jagielską, Puławską, Baletową
- od wschodu: skrajem Lasu Kabackiego
- od południa: granicą miasta
- od zachodu: ulicami Puławską, Sarabandy, Farbiarską, Baletową.
Osiedle graniczy z Jeziorkami Południowymi, Pyrami oraz Lasem Kabackim.
Osiedle Grabów
Osiedle oraz obszar wg MSI administracyjnie podlegający pod dzielnicę Ursynów. Graniczy ze Starym Imielinem, Pyrami, Jeziorkami Północnymi, Wyczółkami i dzielnicą Włochy.
Osiedle Imielin
Część Ursynowa położona obecnie wzdłuż alei KEN niedaleko wybudowanego w 2007 roku urzędu gminy Warszawa-Ursynów. Po II wojnie światowej Imielin leżał w okolicach obecnego Grabowa i z czasem przesunął się w kierunku dzisiejszego położenia. Okolice Centrum Onkologii to obecnie Stary Imielin - rejon dzielnicy Ursynów. Dawny Imielin został zaś przemianowany na Ursynów-Centrum.
Oprócz Centrum Onkologii na Starym Imielinie znajduje się także trzecia ze stacji metra warszawskiego, Dom Kultury Imielin, Multikino oraz hipermarket. O wykształcenie mieszkańców dbają 4 szkoły. Główną zabudowę Imielina stanowią bloki z tzw. "wielkiej płyty", które powstały w latach 80. XX wieku (jak większość dzielnicy Ursynów). Obecnie obok budownictwa z tego okresu zaczynają się pojawiać osiedla nowoczesne, które są dodatkowo strzeżone. Kilka z takich osiedli, zbudowanych w drugiej połowie lat 90. XX wieku i na początku XXI wieku, znajduje się przy ulicy rtm. W. Pileckiego w pobliżu Centrum Onkologii. Powstają także nowe bloki przy ulicy K.E.N. w ramach zabudowy okolicy metra.
Osiedle Kabaty
Część Ursynowa, położona na północnym skraju Lasu Kabackiego, wzdłuż alei Komisji Edukacji Narodowej, ulicy Rosoła i Stryjeńskich.
Współczesne dzieje Kabat rozpoczynają się ok. roku 1989 - kiedy zasiedlono pierwsze bloki przy ulicy Rosoła. Domów i mieszkańców na tych terenach stopniowo przybywało. Od ok. 1995 r. możemy mówić o prawdziwej eksplozji demograficznej. W ciągu następnych 10 lat nastąpił intensywny rozwój zabudowy mieszkaniowej. Dziś tereny określane mianem Kabat liczą szacunkowo ok. 20-25 tysięcy mieszkańców. W sąsiedztwie Kabat znajduje się Pałac w Natolinie - obecnie siedziba kolegium Europejskiego, oraz historyczny trakt - Aleja Kasztanowa. Obecnie Kabaty obejmują również częściowo tereny należące do dawnego folwarku i wsi Moczydło.
Na Kabatach rozpoczyna się trasa metra - znajdują się tu: pierwsza stacja A-1 Kabaty oraz stacja techniczno-postojowa.
Osiedle Natolin
Obszar MSI i osiedle na warszawskim Ursynowie, położone w rejonie ulic Płaskowickiej, Nowoursynowskiej, Przy Bażantarni i Stryjeńskich. Taką nazwę nosi też zespół pałacowo-parkowy będący obecnie siedzibą Kolegium Europejskiego.
Na Natolinie znajdują się: Centrum Handlowo-Usługowe Galeria Ursynów, Natoliński Ośrodek Kultury oraz 4 publiczne szkoły podstawowe i 2 gimnazja. Natolin podzielony jest na dwie parafie: bł. Władysława z Gielniowa i Ofiarowania Pańskiego. U zbiegu alei KEN i ulicy Belgradzkiej znajduje się stacja metra Natolin. Blokami osiedla zarządzają 3 spółdzielnie mieszkaniowe: SBM Natolin, SM Przy Metrze i SM Wyżyny. Przy ulicy Żabińskiego znajduje się ujęcie wody oligoceńskiej.
W Natolinie mieści się także zespół pałacowo-parkowy usytuowany przy ul. Nowoursynowskiej 84. Obecnie cały kompleks stanowi siedzibę Centrum Europejskiego Natolin.
Osiedle Wolica
W latach 70. i 80., oraz na początku 90. na terenach należących do Wolicy, zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe tzw. Wysokiego Ursynowa. Również pośród starych zabudowań mieszkalnych wsi Wolica, zaczeły powstawać nowe wille, a od końca lat 90. i początku dwutysięcznych, również szeregowa zbudowa wielorodzinna. Wzdłuż zachodniej strony ul. Nowoursynowskiej, powstały natomiast nowe osiedla bloków mieszkalnych. Mimo trwającego boomu budowlanego i intensywnej zabudowy wolnych działek, wciąż można natknąć się na stare zabudowania, świadczące o wiejskiej przeszłości tych terenów.
Dziś na terenach przy ulicy Nowoursynowskiej znajdują się pola doświadczalne oraz stajnie należące do uczelni. Od 2004 znajdują się tu również zabudowania należące do nowego kampusu SGGW, w tym Klinika Koni.
Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,
Źródło - artykuł w Warszawawikia,
autorzy: wikiapedyści,
licencja: GNU FDL,