> Wydarzenia

Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.

Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.

Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.

Światowy Dzień Opowiadania Historii - konkurs w Piasecznie
    21-03-2023   Piaseczno
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej Miasta Piaseczno

Biblioteka Publiczna Miasta Piaseczno - Multicentrum  wraz z Wydawnictwem REBEL zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnej zabawy. Z okazji Światowego Dnia Opowiadania Historii, który obchodzimy, w dniu równonocy marcowej czyli 20 marca, zapraszamy do konkursu na najciekawszą opowieść. A jaki jest najlepszy sposób na opowiadanie historii? Odpowiedź jest jasna: STORY CUBES.

Zadanie konkursowe jest banalnie proste! Na poniższym zdjęciu widać nasz rzut kośćmi Story Cubes, a Waszym zadaniem jest wzorowanie się na obrazkach znajdujących się na kościach i ułożenie z nich opowiadania. Tylko tyle!  Najlepsze historie nagrodzimy grami planszowymi ufundowanymi przez Wydawnictwo Rebel. Zapraszamy do udziału.

Na zgłoszenia czekamy do 07.05.2023r.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić Kartę Zgłoszenia, a następnie przesłać ją drogą mailową lub dostarczyć do siedziby Organizatora wraz z Pracą Konkursową. Zgłoszenia w formie cyfrowej prosimy wysyłać na adres: cemmulti@biblioteka-piaseczno.pl. Prosimy o podanie tytułu pracy.

Więcej informacji - e-mail: cemmulti@biblioteka-piaseczno.pl, telefon: (22) 484 21 60

Pryzmat - wystawa w Otwocku
    21-03-2023   Otwock
    Źródło: Informacja z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku

W Galerii PMDK w Otwocku do 24 marca możemy obejrzeć bardzo ciekawe prace, których autorkami są wychowanki Moniki Grajdy-Widulińskiej z pracowni Sztuki Piękne oraz Ceramicznej. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Pryzmat” odbył się w piątek 3 marca i zgromadził bliskich, przyjaciół, a nawet nauczycieli siedmiu młodych artystek. Wystawę otworzyła dyrektor PMDK Ewa Barbara Musiejko, która oprócz podziękowań dla autorek wystawy, ich nauczycielki – Moniki Grajdy-Widulińskiej oraz przybyłych gości, wyraziła wielką radość, która, jak mówiła, towarzyszy pracownikom PMDK, kiedy mogą obserwować samorealizację i rozwój utalentowanych młodych osób.

W piękny sposób o swoich uczennicach opowiadała sama Monika Grajda-Widulińska, która przybliżyła gościom wernisażu artystyczną sylwetkę każdej z dziewcząt, jej indywidualny styl i obrany kierunek. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o tym, jak powstawały poszczególne prace. „Zjawisko rozszczepienia światła białego na wielokolorową paletę barw można porównać do zajęć Sztuki Piękne i Ceramika. Tu jesteśmy zjednoczeni w procesie twórczym.” - to słowa pani Moniki zawarte w folderze promującym wystawę. „Nasza pracownia jest jak pryzmat, w którym każdy z nas się przegląda, każdy ma swoje miejsce, a jednocześnie wszyscy tworzymy jedność. Artystki prezentują studium postaci i martwe natury. To najlepsza szkoła obserwacji rzeczywistości, próba przeniesienia przestrzeni trójwymiarowej na płaską powierzchnię. Rysując i malując trzeba uchwycić proporcje, kolorystykę, światłocień. Prace ceramiczne z jednej strony są oparte na obserwacji natury, z drugiej - zachwytem nad formą i kolorem.”

Głos zabrały również same autorki, które wyraziły przede wszystkim podziękowania dla swojej nauczycielki oraz pani dyrektor PMDK. Padło też kilka miłych słów na temat domu kultury, jako miejsca otwartego i przyjaznego, integrującego dzieci i młodzież, w którym panuje atmosfera sprzyjająca rozwijaniu pasji, gdzie można miło i twórczo spędzić czas. Wernisaż uświetnił występ Łucji Jankowskiej i Barbary Majewskiej -uczennic Emila Zwolińskiego ze Studia Piosenki PMDK.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Autorki prac:

  • Julia Bylinka
  • Weronika Jarosz
  • Gabriela Kopaczewska
  • Gabriela Kukian
  • Emilia Pilarska
  • Pola Wysocka
  • Oliwia Zając
Eko Wielkanoc w Markach
    20-03-2023   Marki
    Źródło: Informacja z Mareckiego Ośrodka Kultury

Marecki Ośrodek Kultury w Markach zaprasza na spotkanie rodzinne poświęcone wspólnemu tworzeniu ekologicznych dekoracji świątecznych.

Jak co roku przed świętami zapraszamy wszystkich mieszkańców Marek niezależnie od wieku na ekologiczne warsztaty wielkanocne.

2 kwietnia 2023 roku spotkamy się w Mareckim Ośrodku Kultury, aby stworzyć niepowtarzalne dekoracje hand made! Co mamy w planach w tym roku? Pod okiem naszych instruktorów stworzycie: naturalne stroiki, przydekorujecie pisanki tradycyjną metodą, zrobicie i ozdobicie apetyczne mazurki oraz specjalnymi farbami do tkanin pomalujecie serwetki do koszyczka. Nie może Was zabraknąć!

Wiosenny warsztat plastyczny w Józefowie
    20-03-2023   Józefów
    Źródło: Informacja z Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na marcowy, wiosenny warsztat plastyczny, dla dzieci od lat 6.

Podczas spacerów o tej porze roku zazwyczaj szukamy pierwszych pączków kwiatów i liści, cieszymy się coraz cieplejszą pogodą. Wykonamy pracę plastyczną inspirowaną przewrotnie: grzybami i porostami, które można spotkać na wiosnę w naszej okolicy. Stworzymy mały magiczny świat rysując i wycinając.

Prowadzenie: Magdalena Car – ilustratorka, malarka, instruktorka Otwartej Pracowni Ilustracji.

Wstęp wolny. Zapisy do 23 marca: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka w Józefowie.

I Żoliborski Konkurs Recytatorski im. Joanny Kulmowej
    17-03-2023   Żoliborz
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy wraz ze Społecznym Domem Kultury Warszawa Żoliborz serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dzielnicy Żoliborz do udziału w otwartych eliminacjach Pierwszego Żoliborskiego Konkursu Recytatorskiego im. Joanny Kulmowej pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Żoliborz w roku Jubileuszu 95 – lecia urodzin Poetki.

„Dzieci Kulmowej – Kulmowa Dzieciom” to wieloletni projekt promocji czytelnictwa wśród dzieci na warszawskim Żoliborzu, którego głównym założeniem jest upowszechnianie wiedzy i kultury, kształtowanie postaw społecznych dzieci i młodzieży oraz edukacja w oparciu o twórczość Joanny Kulmowej. Mamy nadzieję, że upowszechniając kulturę i piękno żywego słowa, pobudzimy młode pokolenie do aktywnych poszukiwań repertuarowych oraz przygotujemy do twórczego, zaangażowanego uczestnictwa w kulturze. Poprzez inspirowanie uczniów do poznawania i prezentacji twórczości poetyckiej pragniemy przyczynić się do integracji środowiska nauczycieli wszystkich szkół zaproszonych do udziału w Konkursie oraz społeczności lokalnej, która wraz z uczestnikami Konkursu zostanie zaproszona na uroczysty Koncert Laureatów.

Cele Konkursu Recytatorskiego im. Joanny Kulmowej:

  • Zainspirowanie i przybliżenie dzieciom i młodzieży radości czytania i mówienia wierszy, posługiwania się językiem polskim. Umocnienie postawy twórczej wobec własnego życia i korzeni kulturowych.
  • Przybliżenie i poznanie poezji oraz twórczości patronki konkursu Joanny Kulmowej w roku jubileuszu 95 urodzin Poetki oraz patronki roku 2023 Wisławy Szymborskiej.
  • Wyrabianie właściwych, poprawnych i zdrowych nawyków głośnego mówienia, poprawnego świadomego posługiwania się „aparatem mowy” i ojczystym językiem. Wskazanie dróg poszukiwań interpretacyjnych, poszukiwań własnej drogi twórczej, walki z lękami przed wystąpieniami publicznymi. Dodawanie odwagi w decyzjach twórczych, w wyrażaniu siebie.

Konkurs recytatorski przeprowadzony będzie w dwóch odrębnych kategoriach wiekowych A, B :

  • A Szkoły podstawowe: uczniowie klas 1-3, uczniowie klas 4 -6
  • B uczniowie klas 7- 8, uczniowie szkół ponadpodstawowych

Warunkiem udziału w konkursie recytatorskim jest:

  • dostarczenie przez uczestnika pełnoletniego lub rodzica/opiekuna prawnego uczestnika niepełnoletniego do siedziby administracji Biblioteki Żoliborskiej przy Placu Inwalidów 3 oryginału wypełnionej i podpisanej karty uczestnictwa wraz z wymaganymi załącznikami oraz przesłanie skanu ww. dokumentów na jeden z poniższych adresów mailowych do dnia 14 kwietnia 2023 r. do godz. 16.00: dyrekcja@bpzoliborz.pl ; wyp138@bpzoliborz.pl

Karta zgłoszenia powinna być podpisana przez prowadzącego nauczyciela w przypadku uczestników dzieci i młodzieży niepełnoletniej . Uczestnicy pełnoletni podpisują kartę uczestnictwa osobiście.

Przygotowanie na pamięć 3 utworów i zaprezentowanie podczas przesłuchań. Występ jednego uczestnika nie może przekraczać 10 minut.

do prezentacji:

  • uczestnik kategorii wiekowej A (uczniowie klas 1-3; uczniowie klas 4 -6), wybiera 2 utwory Joanny Kulmowej,
  • uczestnik kategorii wiekowej B (uczniowie klas 7- 8; uczniowie szkół ponadpodstawowych), wybiera 2 utwory: jeden Joanny Kulmowej, drugi Wisławy Szymborskiej,
  • Jury może poprosić o wykonanie zgłoszonego w karcie uczestnictwa całego programu przygotowanego przez uczestnika konkursu (3 utworów).

Przesłuchania konkursowe odbędą się dla wszystkich kategorii wiekowych A i B w dniach 24-26 maja 2023 r. w zależności od ilości zgłoszeń.

Przesłuchania eliminacyjne i konkurs właściwy odbędą się w sali Społecznego Domu Kultury przy ul. Słowackiego 19A o godzinie rozpoczęcia przesłuchań organizator powiadomi uczestników drogą mailową lub telefoniczną. Zakwalifikowani uczestnicy do przesłuchań konkursowych wszystkich kategorii wiekowych zostaną powiadomieni mailowo lub telefonicznie do 28 kwietnia 2023 r. o dokładnym terminie i harmonogramie przesłuchań konkursowych.

Laureaci przesłuchań Pierwszego Żoliborskiego Konkursu Recytatorskiego im. Joanny Kulmowej we wszystkich kategoriach wiekowych wezmą udział w uroczystym koncercie laureatów, który odbędzie się 17 czerwca 2023 r. w sali Społecznego Domu Kultury przy ul. Słowackiego 19A .

Serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w podróży do krainy słów, myśli i obrazów wyobraźni polskiej poetki, Joanny Kulmowej oraz patronki Roku 2023 – Wisławy Szymborskiej.

Wola, jakiej nie znacie - konkurs
    17-03-2023   Wola
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym “Wola, jakiej nie znacie”, który przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Czekamy na fotografie miejsc niecodziennych, wyjątkowych, zapadających w pamięć, ale także tych powszechnie znanych uchwyconych w ciekawy sposób znajdujących się w dzielnicy Wola.

Termin nadsyłania prac upływa 19 marca 2023 roku. Prace można składać bezpośrednio w III Czytelni Naukowej (al. Solidarności 90, II p.) bądź drogą mailową na adres konkurs@bpwola.waw.pl.

Na zwycięzców czekają nagrody!

Spotkanie z Mają Kaczyńską we Włochach
    16-03-2023   Włochy
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Włochy

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Włochy zaprasza na spotkanie z Mają Kaczyńską.

W czwartek 23 marca 2023 o godz. 18.00, Wypożyczalnia nr 30 we Włochach, zaprasza na Tajemnice kolorów – spotkanie z Mają Kaczyńską, architektką i naszą Czytelniczką, która opowie o tajemnicach kolorów, ich symbolice, historii i znaczeniu w urządzaniu wnętrz.

Spotkanie odbędzie się w czytelni Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 22.

Wstęp wolny.

Osoby ze szczególnymi potrzebami zainteresowane udziałem w spotkaniu zachęcamy do kontaktu z Biblioteką (krogulski@bpwlochy.waw.pl). Wcześniejsza informacja (tj. na minimum 3 dni robocze przed wydarzeniem) dotycząca indywidualnych potrzeb uczestnika pomoże nam dostosować dostępność wydarzenia.

Dyskusyjny Klub Książki w Wilanowie - marzec 2023
    16-03-2023   Wilanów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wilanów

Wilanowska Biblioteka Publiczna zaprasza w środę 22 marca, o godzinie 18:00 na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie odbędzie się w Sali Działań Twórczych Biblioteki, ul. Kolegiacka 3, Warszawa Wilanów.

Marcowe spotkanie poświęcone będzie książce Julii Fiedorczuk "Pod słońcem", opowiadającej o losach Miszy i Miłki. Będziemy rozmawiać o tym, jak żyć w niestabilnych czasach, zmieniających się warunkach i jak radzić sobie z demonami przeszłości. Autorka zabiera czytelnika w podróż zarówno w czasie, jak i przestrzeni, szukając odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne.

Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wcześniejszy odbiór książek.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki.

Zapisy - wilanow@bibliotekawilanowska.pl lub tel. 22 423 57 55.

Superrobakowy Wieczór Bajek w Wesołej
    15-03-2023   Wesoła
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła

Miło nam zaanonsować kolejną odsłonę spotkań z cyklu Wieczór Bajek w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wesoła.

Przed nami spotkanie z… dżdżownicami! Osoby o słabych nerwach proszone są o wypicie filiżanki melisy lub co najmniej 3 łyków rumianku przed naszym seansem.

Zaczynamy jak zawsze o godzinie 17:30 w Bibliotece w Zielonej:

  • 16 marca (czwartek)
  • 20 marca (poniedziałek)

Prosimy o zapisy telefoniczne pod nr 785 502 029. Uwaga: nie przyjmujemy zgłoszeń przez Messenger, e-mail i SMS.

Kolacja dla lwa - konkurs plastyczny w Wawrze
    15-03-2023   Wawer
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer

Konkurs w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej Dzielnicy Wawer w Aninie! Przenieś się w wyobraźni w pustynne regiony Afryki. Opowieść pn. „Kolacja dla lwa” opisuje historię dwóch wędrownych handlarzy z Maroka.

W jaki sposób najlepiej uniknąć niebezpieczeństwa? Czy przypadkiem nie spotkamy na swojej drodze groźnego i głodnego lwa? Marokańska opowieść ukazuje spryt i mądrość wędrowca, który nie wybrał drogi przez góry.

Weź udział w naszym konkursie – niech Twój talent plastyczny ukaże nam w ciekawy sposób historię spotkania „oko w oko” z głodnym królem afrykańskich zwierząt.
 
Spróbuj wykonać swoją pracę artystyczną ukazującą bohaterów oraz wydarzenia z pięknej książki pt. „Dookoła świata w 80 dni” Saviour Pirotta.

Skontaktuj się z nami, a wyślemy Ci skany baśni konkursowej, email: odz@bibliotekawawer.pl

Dyskusyjny Klub Książki na Ursynowie - marzec 2023
    14-03-2023   Ursynów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursynów

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursynów - Ursynoteka, zaprasza na marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W marcu podyskutujemy o książce „MATKA SIEDZI Z TYŁU” JOANNY MOKOSY – RYKALSKIEJ – polskiej producentki, kierowniczki produkcji, byłej dziennikarki radiowej. Autorki bloga „Matka siedzi z tyłu”, który był inspiracją do napisania książki pod tym samym tytułem.

Książka została opublikowana w roku 2021 pod tytułem „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte”. I od razu zyskała pozytywne opinie czytelników. I nic dziwnego. Książka trochę odjazdowa, pozwalająca zapomnieć o trudnej codzienności, z ogromnym poczuciem humoru, niemalże surrealistycznym. Autorka wprowadza nas w świat groteskowy i absurdalny, w którym porusza się bohaterka uzbrojona w nieprawdopodobne narzędzie. Tym narzędziem jest śmiech. Po prostu śmiech. A jakie są tego konsekwencje? Reszty dowiecie się z lektury jej książki. To super książka dla tych, co szukają relaksu i po prostu chcą dobrze się bawić.

Zapraszamy na nasze spotkanie.

Interaktywne zabawy z kosmitą Scottie w Ursusie
    14-03-2023   Ursus
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus zaprasza na warsztaty z programowania dla dzieci w wieku 6-9 lat w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni”.

Obowiązują zapisy - tel: 22 667 09 56 lub e-mail: niedzwiadek@bpursus.waw.pl

Joanna Mioduchowska i Krzysztof Tkaczyk - koncert na Targówku
    13-03-2023   Targówek
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek

Specjalnymi gośćmi marcowego spotkania "Czwartek Poetycko-Muzyczny" w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Targówek będą Joanna Mioduchowska i Krzysztof Tkaczyk.

W czasie koncertu wykonują swoje autorskie i współautorskie piosenki, m. in. ze wspólnej płyty „Żyj każdą chwilą”. Pojawią się także nowe piosenki duetu o tematyce warszawskiej, m.in. piosenka „Warszawiak” (tekst: Joanna Mioduchowska, muzyka: Krzysztof Tkaczyk), która została warszawskim Przebojem Roku 2022 w plebiscycie Warsaw Tribute.

Joanna Mioduchowska wydała trzy płyty z autorskimi piosenkami: „Bujam w obłokach” (2015), „Perełki” (2018) oraz „Pomiędzy gestami” (2020). Utwory jej tekstami wykonuje m.in. zespół Elektryczne Gitary, który ma w swoim repertuarze piosenkę pt. „Ja mam szczęście” (znaną z filmu Juliusza Machulskiego pt. „Kiler-ów 2-óch”).

Krzysztof Tkaczyk – śpiewający autor piosenek w klimatach blues, folk, piosenki poetyckiej. Bardzo chętnie wykonuje także piosenki starej Warszawy i wykorzystuje je w pracy jako terapeuta osób z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019 r. ukazała się płyta Krzysztof Tkaczyk Trio pt. „Woda”.

Koncert poprzedzi prezentacja wierszy dwóch pań z grupy poetyckiej Akant – Anny Caban i Anny Saciuk-Nowak, które przedstawią wybrane utwory własnego autorstwa.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpocznie krótkim występem artystycznym i poprowadzi Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Struktura ziarnka piasku - prelekcja Janusza Szewczyka
    13-03-2023   Śródmieście
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście zaprasza do Piwnicy pod Regałami przy ul. Świętojańskiej 5, na prelekcję Janusza Szewczyka pod nazwą "Struktura ziarnka piasku - Tadrart - południowo-wschodnia Algieria".

Polski Klub Górski oraz Czytelnia Naukowa Nr VII zapraszają na prelekcję Janusza Szewczyka, który opowie, ilustrując fotografiami, o swojej wędrówce po pustyni.

Spotkanie odbędzie się w "Piwnicy pod Regałami" w Śródmieściu - 14 marca o godzinie 17:30. Prelekcja nosi tytuł "Struktura ziarnka piasku - Tadrart - południowo-wschodnia Algieria".

Zapraszamy serdecznie!

Spotkanie z Joanną Bator w Rembertowie
    10-03-2023   Rembertów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Rembertów

Wyjątkowe spotkanie autorskie odbędzie się w Bibliotece w Rembertowie, już 17 marca o 19:00. Tym razem Rembertów odwiedzi jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, Joanna Bator, laureatka „Nike” i innych prestiżowych nagród literackich.

To będzie nie lada gratka dla wielbicieli dobrej literatury. Dyrektor biblioteki Anna Sajnog poprowadzi rozmowę z Joanną Bator, pisarką rozpoznawalną i uznawaną nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Publikuje od 2002 roku, kiedy ukazała się powieść „Kobieta”, natomiast w 2004 roku wydana została książka eseistyczno-podróżnicza „Japoński wachlarz”. Popularność i przychylność krytyków przyniosła autorce „Piaskowa Góra” (2009). Książka stanowi pierwszy tom trylogii wałbrzyskiej, której kolejne odsłony: „Chmurdalia” oraz „Ciemno, prawie noc”, potwierdziły wysoką pozycję Joanny Bator w polskiej literaturze pięknej.

Za powieść „Ciemno, prawie noc” otrzymała Literacką Nagrodę „Nike” 2013, natomiast za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki została uhonorowana Nagrodą Literacką Usdomer, Nagrodą Literacką im. Stefana Heima, Nagrodą Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodą Literacką Spycher. Najnowsze, głośne tytuły pisarki to „Gorzko, gorzko” (2020) i „Ucieczka niedźwiedzicy” (2022).

Joanna Bator wybrała pisarstwo, rezygnując z pracy akademickiej, którą zajmowała się jako kulturoznawczyni i filozofka. Podczas spotkania autorskiego odpowie na pytania o życiowe zmiany, karierę kobiety w świecie literatury, sekrety pisarstwa, zagadkowe fabuły, a także rolę pasji, jak bieganie, podróżowanie i opieka nad zwierzętami, w pracy zawodowej.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Ryby takie jak my - wystawa na Pradze Południe
    10-03-2023   Praga Południe
    Źródło: Informacja z Centrum Kultury Praga Południe

Centrum Promocji Kultury Praga-Południe zaprasza na wystawę malarstwa Barbary Trojanowskiej pod nazwą "Ryby takie jak my". Wystawa czynna od 27 lutego – 15 marca 2023, w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny

Barbara Trojanowska urodziła się we Wrocławiu. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. W centrum jej zainteresowań pozostaje przyroda, świat baśni oraz formy geometryczne i ich wzajemne korelacje, co przedstawia przy użyciu technik malarstwa olejnego i akrylowego. Niekiedy tworzy prace z pogranicza realizmu magicznego.

Surrealistyczne morskie stwory towarzyszyły malarce już w młodości. Pojawiły się najpierw jako szkice w zeszytach szkolnych. Dopiero zachęta ze strony Jacka Malinowskiego, wieloletniego mentora, sprawiła, że mieszkańcy głębin wyłonili się w pełnej krasie. Powstał cykl „Karnawał”, poświęcony stworzeniom podążającym w podwodnym, barwnym korowodzie przy dźwiękach wielorybich pieśni. Od tamtej pory artystka często wraca do tematu podwodnego świata.

Barbara Trojanowska w latach 2014-2022 prezentowała swoje prace podczas ośmiu wystaw indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych, m.in.:

  • 2022 wystawa indywidualna „Poczet morskich głębinowców”, CK Browar B, Włocławek
  • 2022 „XXI Aukcja Charytatywna „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI” Muzeum Narodowe, Warszawa
  • 2021 wystawa indywidualna, Galeria Pod Plafonem, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Wrocław
  • 2021 „Salon Wielkopolski” Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Czarnków
  • 2021 „XIV Art Naif Festiwal” Galeria Szyb Wilson, Katowice
  • 2020 „Sztuka Polska na czas pandemii” OW ZPAP, Dom Artysty Plastyka, Warszawa

Otrzymała wyróżnienie oraz wyróżnienie honorowe podczas XVIII. i XIX. Przeglądu Twórczości Plastycznej „Interpretacje” w Piastowie.

Magia kolorów - wystawa na Ochocie
    09-03-2023   Ochota
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy zaprasza na wystawę prac artystycznych Beaty Joanny Przedpełskiej, pod nazwą "Magia Kolorów".

Ekspozycja prac Beaty Joanny Przedpełskiej prezentuje kolekcję masek oraz kompozycje w tkaninie. Wystawę można oglądać od 6 marca do 19 maja w Bibliotece "Przystanek Książka", ul. Grójecka 42 na Ochocie.

Beata Joanna Przedpełska jest artystką wszechstronną. Maluje pejzaże, wykonuje maski, tkaniny artystyczne, plakaty, ekslibrisy. Beata J. Przedpełska, absolwentka filologii serbsko-chorwackiej (Wydział Rusycystki i Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa UW. Publicystka Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Autorka felietonów w prasie polskiej (m. in. "Antena","Sztandar", "Tygodnik Kulturalny", "Perspektywy", "Gazeta Muzyczna") i zagranicznej ("Billboard"). Wieloletnia korespondentka "Tygodnika Polskiego", magazynu Polonii australijskiej. Jest tłumaczką z języka angielskiego i serbsko-chorwackiego. Otrzymała stypendia Swedish Institute i szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorka tekstów piosenek.

"Piękna maseczko, powiedz mi: kim jesteś? Tradycja tworzenia i zakładania masek znana jest na wszystkich kontynentach świata. Pod maską można ukryć prawdziwe oblicze i emocje, a także udawać kogoś, kim się nie jest. To specyficzna gra, zabawa. W Europie najbardziej znane są maski weneckie, zakładane podczas karnawałowych balów. Fascynują obrzędowe maski afrykańskie używane przez szamanów podczas ceremonii: czasami upiorne, przerażające, odstraszające złe moce i wrogów. Tradycyjne maski koreańskie od wieków stosowane są podczas uroczystości, świąt, rytuałów, tańców i widowisk. Charakteryzują się oryginalną formą i bogatym zdobnictwem, dowcipnymi grymasami mimiki, odważnym zestawem kolorystycznym. Tajemnicze, trochę demoniczne, ale pełne uroku, wciągają widzów w specyficzny, żartobliwy dialog. Wiekową tradycję mają ekspresyjne maski, znane ze spektakli opery pekińskiej. Ściśle związane z kostiumami aktorów, pozwalają zidentyfikować charakter odtwarzanej postaci. Maski - kryje się w nich magiczna moc oraz historia, którą można spróbować odgadnąć." - Beata J. Przedpełska

Dzień Liczby Pi na Mokotowie
    09-03-2023   Mokotów
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Mokotów

14 marca 2023 roku Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr LIV w dzielnicy Mokotów obchodzi Dzień Liczby Pi!

W godzinach otwarcia placówki (14:00-19:00) czekają na młodego Czytelnika zagadki oraz ciekawostki dotyczące tej stałej Archimedesa! A o godzinie 17:00 rozpoczynają się zajęcia matematyczne dla dzieci 6+.

Gorąco zapraszamy!

14 marca, 17:00
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr LIV, ul. Ludowa 4
Udział w zajęciach jest bezpłatny
Zapisy: 22 851 64 24

Spotkanie z Adamem Woronowiczem na Bielanach
    08-03-2023   Bielany
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bielany

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bielany zaprasza na spotkanie z Adamem Woronowiczem, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Wydarzenie odbędzie się 22 marca (środa) o godzinie 17:00. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu "Teściowie". Wydarzenie organizowane w ramach cyklu "Aktorki i Aktorzy na Bielanach", finansowane z Budżetu Obywatelskiego 2023.

ADAM WORONOWICZ - aktor filmowy i teatralny. Ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, a następnie studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie w 1997 roku. Występował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie w latach 1997–2001 i w Teatrze Powszechnym w Warszawie od 2001 do 2009 roku. Od 2009 roku ponownie występuje w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (obecnie znany pod nazwą TR Warszawa).

Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004/2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”, za role Fadinarda w „Słomkowym kapeluszu” Eugènea Labichea w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według Mirona Białoszewskiego.

Zagrał rolę księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. We wrześniu 2018 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.

Księżniczka Rosa i Klimek - spektakl na Białołęce
    08-03-2023   Białołęka
    Źródło: Informacja z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka

Biblioteka Nautilus w Dzielnicy Białołęka zaprasza na spektakl pt. „Księżniczka Rosa i Klimek”.

Jest to baśniowa opowieść o dwójce przyjaciół – księżniczce Rosie i Klimku, którzy zmierzą się w beztroskim świecie z przebiegłym i podstępnym czarodziejem Zoltanem. Dzieci poznają kolory podczas magicznego malowania obrazu. Spotykają, na pozór bezradną staruszkę, która okazuje się bardzo przebojową i wrażliwą osobą. Kobieta pomaga w ocaleniu krainy przed utratą kolorów oraz uczy dzieci kultury osobistej. Przedstawienie jest połączeniem pięknej oprawy muzycznej, tańca, śpiewu, wzruszających sytuacji, ale przede wszystkim wciągającej fabuły z morałem.

Zapraszamy Was do Biblioteki Nautilus (ul. Pancera 18) na Białołęce. 16 marca - godzina 17.30.

Przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Na spektakl obowiązują zapisy w Bibliotece Nautilus lub pod numerem telefonu: (22) 614-60-80.

następne >
 
budowadomowjednorodzinnych
KANCELARIA PRAWNA Radca Prawny Sławomir Momot Adwokat Anna Wypych Knieć
Centrum Medycyny Sportowej
WydarzeniaDodaj firmeKontaktOferty pracyRegulamin