Już od 23 do 26 kwietnia Warszawa ponownie zatętni rytmem tradycyjnej muzyki. Przed nami 16. edycja Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata – święto kultury korzeni, dźwięków i wspólnego tańca. Koncerty, warsztaty, potańcówki, Targowisko Instrumentów, zajęcia dla najmłodszych oraz jubileusz warszawskiego Domu Tańca – to tylko część bogatego programu tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem „Szlakiem domów tańca”.
Skąd tańczymy? Dokąd zmierzamy?
Festiwalowe koncerty w tym roku przybliżą historię ruchu domów tańca – zjawiska, które narodziło się na Węgrzech w latach 70., a w kolejnych dekadach rozkwitło także w Polsce i na Słowacji. Zainicjowany przez młodych ludzi zafascynowanych muzyką tradycyjną, powracał do źródeł – melodii granych niegdyś na weselach i wiejskich zabawach. Takie miejsca i inicjatywy zaczęły powstawać w wielu krajach Europy, tworząc przestrzeń do tańca przy żywej muzyce, granej przez kapele zakorzenione w lokalnej tradycji.
Program pełen brzmień i emocji.
Festiwal rozpocznie się 23 kwietnia koncertem laureatów konkursu Stara Tradycja, który co roku odkrywa i prezentuje nowe zespoły sięgające do muzyki ludowej.
24 kwietnia odbędzie się wyjątkowy benefis „30 lat Domu Tańca w Polsce” – jubileusz ruchu, który przez trzy dekady inspirował kolejne pokolenia do nauki tańca, słuchania wiejskich muzykantów, organizowania taborów, potańcówek i spotkań wokół żywej tradycji.
Główne wydarzenie muzyczne – koncert „Szlakiem domów tańca” – zabrzmi 25 kwietnia. Usłyszymy podczas niego tradycyjne utwory z czterech krajów: Polski, Węgier, Słowacji i Bretanii we Francji. To symboliczna podróż przez muzyczne pejzaże, które inspirowały ruch domów tańca.
Wielki finał – taniec, instrumenty i dziecięca radość.
26 kwietnia, w ostatni dzień festiwalu, zapraszamy na Targowisko Instrumentów – barwne wydarzenie z prezentacjami pracy lutników, pokazami instrumentów, kameralnymi występami i strefą dla dzieci z programem Małe Mazurki.
Na zakończenie – Noc Tańca, aż 10 godzin wspólnej zabawy przy muzyce granej na żywo przez zespoły z Polski i zagranicy. W warszawskiej Fortecy przy ul. Zakroczymskiej wystąpią m.in.: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, HrayBery (Ukraina), Kapela Zastawnych, Gracze z Łęgu, Tęgie Chłopy, Kompania Janusza Prusinowskiego oraz goście z Węgier, Bretanii i Słowacji.
Gdzie się spotykamy?
Festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce w trzech lokalizacjach:
- Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2
- Terminal Kultury Gocław, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
- Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12