Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

05-075 Warszawa - Wesoła
ul. 1 Praskiego Pułku 33
tel. 22 773 60 00
faks 22 773 60 99
www: www.wesola.waw.pl
e-mail: wesola.poczta@um.warszawa.pl
 

Zabytki Dzielnicy Wesoła:

  • Kościół parafialny Opatrzności Bożej w Wesołej – ufundowany w 1938 r. przez właściciela okolicznych dóbr księcia Emanuela Bułhaka w stylu wczesnochrześcijańskim. Nigdy nie dokończony w zamierzonej formie. W 1979 r. wnętrze kościoła zostało przebudowane w stylu wczesnobizantyjskim i ozdobione polichromiami i drogą krzyżową Via Crucis autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego. Na początku XXI wieku kościół został poddany gruntownemu remontowi, który znacznie zmienił jego pierwotny stylowy zewnętrzny i wewnętrzny wygląd.
  • Kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego w Starej Miłośnie – zbudowany z drewna w stylu zakopiańskim. Wybudowany po I wojnie światowej w Rokitnie pod Błoniem. W 1948 r. przeniesiony na obecne miejsce. W 2006 r. wnętrze kościoła uległo zniszczeniu przez pożar. Podczas remontu świątyni zostało jednak odtworzone.
  • Zajazd w Starej Miłośnie – wzniesiony w XIX wieku jako Oberża na Trakcie, nazywany potocznie Szafa gra, przebudowany w 1945 i 1960 r. Na początku XXI wieku znaczna część obiektu została rozebrana, a na jej miejscu powstał parking sklepu sieci MarcPol.
  • Czworak w Starej Miłośnie – wzniesiony w XIX wieku.
  • Przedwojenna zabudowa willowa w Wesołej – kilkanaście domów rozmieszczonych w różnych częściach dzielnicy wkomponowanych w otaczający je sosnowy las.
Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,
 
budowadomowjednorodzinnych
baner
baner
WydarzeniaDodaj firmeKontaktOferty pracyRegulamin