Konkursy w Wesołej - Portal City Media
2024-03-14 10:00 - 2024-04-19 18:00 Wesoła
Biblioteka w Wesołej zaprasza do udziału w 11. edycji Ogólnopolskiego konkursu na recenzję książki - Wszystkie książki mówią.
2023-05-23 07:44 - 2023-05-23 07:44 Wesoła
W Bibliotece Głównej Dzielnicy Wesoła nagrodzono laureatów 10. edycji ogólnopolskiego konkursu na recenzję książki.9 maja 2023 w siedzibie Biblioteki Głównej w Wesołej miało miejsce rozstrzygnięcie 10. edycji Ogólnopolskiego konkursu na recenzję książki ,,Wszystkie książki mówią”.Pierwsze miejsce w kategorii Dorośli zajęła Iwona Klimczak (recenzja książki „98% Klary” autorstwa Kamili Szczepańskiej-Górnej), w kategorii Młodzież – Ewa Bralewska (recenzja książki “My Policeman” autorstwa Bethan Roberts). Ogólnie przyznaliśmy 6 nagród za miejsca 1 do 3 oraz pięć wyróżnień. Dziękujemy komisji konkursowej w szczególności Wandzie Monastyrskiej i Agnieszce Jeż-Kaflik.Podsumowanie konkursu przewodniczącej komisji Wandy Monastyrskiej - “W dziesiątej edycji konkursu, na który wpłynęło 30 prac, po raz pierwszy nie dopisali najmłodsi uczestnicy (tylko czworo), a pojawiło się więcej recenzji autorstwa dorosłych czytelników. Tym razem również autorzy wybierali raczej beletrystykę niż literaturę non-fiction, a wśród recenzowanych książek są bardzo zachęcająco przedstawione pozycje trudniejsze w odbiorze.Podobnie jak dotychczas, dostrzegając potknięcia konstrukcyjne i stylistyczne, za główne kryteria oceny prac uznajemy ich oryginalność — wybór książki, umiejętność zachowania proporcji między opisem fabuły a wyrażeniem własnej opinii o zaletach i wadach utworu, czy dar przekonywania. W sztuce argumentacji równie ważne i cenne są dla jury ta rzeczowa i obiektywna, jak też pełna emocji.Ze względu na zbyt małą liczbę prac — prezentujących wyrównany poziom — w kategorii najmłodszych uczestników nie wyłoniono zwycięzcy.W kategorii Młodzież:
I miejsce – Ewa Bralewska za recenzję książki „My Policeman” Bethan Roberts. Autorka wybrała lekturę o trudnej tematyce, wykazując się dojrzałym wyborem i odbiorem tekstu. Przedstawiła zaledwie sygnalny zarys fabuły, a skoncentrowała się na problematyce i relacjach między bohaterami, na ich emocjach, ale też na podkreśleniu uniwersalności tematu powieści. W ciekawy sposób łączy emocjonalność swojej wypowiedzi („Czytelnik zostaje wciągnięty w świat emocji, którymi przepełnieni są główni bohaterowie. Autorka opisuje ich uczucia w sposób, który wprawia w osłupienie i wzruszenie jednocześnie.”) z obiektywną oceną walorów recenzowanego utworu. Przeżyta lektura, przemyślana i dobrze skonstruowana praca zachęcająca do przeczytania omawianej książki.
II miejsce — Joanna Rytel-Andrianik za recenzję książki „Powrót do Mickiewicza” Piotra Wierzbickiego. To bardzo ambitna i prowokacyjna dla prezentowanej przez autorkę kategorii wiekowej zachęta do lektury zbioru esejów poświęconych “’zakatowanemu” szkolnym omawianiem wieszczowi. Recenzentka bardzo sugestywnie i z temperamentem wypunktowuje zarówno zawartość merytoryczną (podkreślając zamysł oryginalnych, niekanonicznych interpretacji tekstów, dobór materiałów źródłowych i uwzględnienie kontekstu pozaliterackiego), jak też walory formy książki (m.in. jej przystępność ważną przy publikacji wymagającej większego skupienia). Rzeczowo uzasadnia swoją opinię (w tym „za” i „przeciw”) wobec poglądów Wierzbickiego, posługując się lekkim, „zadziornym” stylem. Praca bardzo dojrzała, świadcząca o wiedzy autorki i jej umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz tzw. lekkim piórze.
III miejsce — Wiktoria Sawicka za recenzję książki „Vicious” Victorii Schwab. Recenzentka już na wstępie stara się zdefiniować grupę adresatów omawianej lektury, podkreślając jednocześnie, jak bardzo ją samą wciągnęła mroczna fabuła i skomplikowane, niejednoznaczne charaktery bohaterów. Stąd tytuł pracy „Nic nie jest czarno-białe” i intrygująca uwaga: „Autorka stawia na akcję i przygodę, wymykając się schematom, które zazwyczaj możemy znaleźć w powieściach dla młodzieży”. To wraz z bardzo sygnalnym zarysem fabuły i napędzającego ją konfliktu między bohaterami, a także informacją o atrakcyjności formy powieści, zdecydowanie zachęca do jej przeczytania, a o to chodzi.
Wyróżnienia (alfabetycznie):
dla Zofii Łaszczuk za recenzję książki „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens. Autorka pracy w bardzo emocjonalnej formie zachęca do przeczytania książki, która na niej wywarła duże wrażenie. Dość obszernie przedstawione treść i klimat powieści stanowią w recenzji tło dla uzasadnienia skomplikowanej sytuacji głównej bohaterki, przyczyn jej trudnej relacji ze światem i miejsca jednostki w społeczeństwie. Recenzentka zauważa też wpływ konstrukcji książki na jej odbiór,
dla Kaliny Rosik za celnie zatytułowaną „Pomoc czy przemoc, czyli krzycz, ale cicho” recenzję książki „Wrony” Petry Dvorakovej. W tej pracy również dominują emocje, chociaż nie brakuje w niej ważnych uwag na temat formy powieści i znaczenia zastosowanych przez pisarkę zabiegów stylistycznych. Zapewne jednak trudno byłoby bez emocji odnieść się do dramatu dziewczynki żyjącej w pozornie normalnej, a w rzeczywistości dysfunkcyjnej rodzinie. Na szczególną uwagę zasługuje podsumowanie recenzji (z nie wiadomo czy celowym dystansem — „Prawdziwy wyciskacz łez” — í ważnym pytaniem).
W kategorii Dorośli:
I miejsce — Iwona Klimczak za recenzję książki „98 % Klary” Kamili Szczepańskìej-Górnej. Recenzentka w dowcipnej i przekonującej formie wyjaśnia, dlaczego w konstrukcji tej właśnie powieści ograne chwyty literackie powieści gatunkowej nabierają nowego znaczenia. Nie zdradzając zbyt wiele z samej fabuły, koncentruje się na elementach odróżniających prezentowaną książkę od typowych thrillerów, na powodach, dla których jest to „Książka, której nie należy porzucać” (bo tak brzmi tytuł pracy) w trakcie czytania mimo różnych negatywnych emocji. W recenzji bardzo zręcznie łączy obiektywną ocenę debiutu literackiego autorki — z uwzględnieniem formy edytorskiej i jakości wydania książki — i osobiste wrażenia doświadczane podczas lektury. Żywy, barwny styl narracji świadczy i o oczytaniu, i o lekkim piórze recenzentki. To naprawdę zachęca do przeczytania „98 % Klary”.
II miejsce ex aequo - Michał Jarzyna — za recenzję książki „Latająca gospoda” Gilberta K. Chestertona. Autor pracy nie tylko sięgnął do klasyki angielskiej literatury popularnej, ale zrecenzował utwór w brawurowej, zachęcającej do sięgnięcia po niego formie. W dowcipnej, nieco łotrzykowskiej konwencji nawiązującej do stylu samej „Latającej gospody” bardzo oszczędnie zasygnalizował treść opowieści, koncentrując się na przedstawieniu jej klimatu, formy i rzadkiego dziś kunsztu słowa. Podsuwa też czytelnikowi tropy do poszukiwania w tej rozrywkowej lekturze interesujących podtekstów aktualnych i przed ponad stu laty, i obecnie. Kolejna sugestywna, zawierająca elementy obiektywizmu i subiektywnych emocji zachęta do czytania — tu nie tylko nowości wydawniczych.
II miejsce ex aequo - Sylwia Kanicka — za recenzję zbioru poezji ,,jeszcze jedna noc” Andrzeja Kosmowskiego. W swojej bardzo interesującej pracy recenzentka udowadnia, że o poezji, jej środkach wyrazu i przekazie, można pisać w sposób zrozumiały (chociaż zdecydowanie nie uproszczony) nawet dla czytelników zazwyczaj stroniących od tego gatunku literackiego. Recenzja, rozszerzona o płynnie poprowadzoną interpretację tomiku jako całości i kontekst pozaliteracki łączący osobę autora z podmiotem lirycznym, daje czytelnikowi narzędzie przydatne w samodzielnym zmierzeniu się z poezją.
Wyróżnienia (alfabetycznie):
dla Agnieszki Bąk za recenzję książki „Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinova. Recenzentka w dynamicznej, sugestywnej i zachęcającej formie wprowadza potencjalnego czytelnika w pozornie atrakcyjny, ale bardzo niebezpieczny świat wykreowany przez pisarza. Efektownie i barwnie przedstawia początki pewnego eksperymentu medycznego tak, aby zaintrygowany czytelnik chciał poznać jego finał, a jednocześnie podsuwa tematy do refleksji. Dobra, zwięzła i dużo obiecująca recenzja.
dla Izabeli Durmy za recenzję książki „Pomruk” Michała Śmielaka. Autorka pracy sygnalizuje treść powieści przez prezentację jej intrygujących bohaterów i miejsca akcji, a forma tej prezentacji pozwala domniemywać, że weźmiemy do ręki coś więcej, niż zwykły kryminał. Dostrzegając pewne mankamenty konstrukcyjne w „Pomruku”, podkreśla jej walory i wymienia powody, dla których powieść warta jest lektury. Recenzentka ma lekkie pióro, słuch literacki i dobrze potrafi oddać klimat recenzowanej książki.
dla Małgorzaty Wysockiej-Baszczak za recenzję książki „Ulica Szpiegów” Micka Herrona.Efektowna, pełna temperamentu, barwna i dowcipna recenzja zapowiadająca równie atrakcyjną w formie i treści lekturę, która powstała w nietypowych okolicznościach. Autorce udało się w zwięzłym, krótkim tekście-recepcie na dobrą literaturę sensacyjną zawrzeć wszystko, co warto wiedzieć o książce, żeby chcieć po nią sięgnąć.
2023-03-31 10:14 - 2023-03-31 10:14 Wesoła
Biblioteka Dzielnicy Wesoła zaprasza do udziału w 10. edycji Ogólnopolskiego konkursu na recenzję książki ,,Wszystkie książki mówią”.Konkurs nie ma ograniczeń wiekowych i jest skierowany do wszystkich chętnych.Recenzje lektur szkolnych nie biorą udziału w konkursie.Recenzje należy przesłać do 20.04.2023 r. na adres: konkurs.wesola@bibliotekawesola.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
2022-12-21 11:35 - 2022-12-21 11:35 Wesoła
Przedstawiamy wyniki konkursu „Opowieść o Wesołej”! Zadaniem uczestników było napisanie utworu literackiego nawiązującego w swojej fabule do rzeczywistych wydarzeń, postaci, miejsc, tradycji, flory i fauny charakteryzujących Wesołą. Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.Na konkurs wpłynęło 36 prac. Ocenę formalną przeszło pozytywnie 31 prac. Pozostałe prace nie spełniały wymogów formalnych Regulaminu (minimalna liczba znaków).Laureaci Konkursu „Opowieść o Wesołej”
I miejsce – Michał Zaremba – za pracę „O diable Cymerysie i platynowym księżycu”
II miejsce – Rafał Bobrowski – za pracę „Bagno Jacka”
III miejsce – Iwona Bal – za pracę „Dziadek z Woli Grzybowskiej”
Laureaci otrzymują nagrody finansowe o wartości brutto:
miejsce I – 3.000 zł
miejsce II – 2.000 zł
miejsce III – 1.000 zł
Prace oceniała Komisja w składzie: Małgorzata Kazimierska, Martyna Chuderska, Adam Ciećwierz, Joanna Konopko-Kowalska. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!Protokół Komisji Konkursu „Opowieść o Wesołej”
2022-08-31 07:55 - 2022-08-31 07:55 Wesoła
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim organizowanym z okazji 20-lecia włączenia Dzielnicy Wesoła do miasta stołecznego Warszawy.Przedmiotem konkursu „Opowieść o Wesołej” jest utwór literacki adresowany do młodszych dzieci. Praca konkursowa ma być fikcyjną opowieścią, legendą lub baśnią nawiązującą w swojej fabule do rzeczywistych wydarzeń, postaci, miejsc, tradycji, flory i fauny charakteryzujących Wesołą.Konkurs jest skierowany do osób powyżej 13 roku życia. Prace należy przesłać do 11 listopada 2022 r. na adres: konkurs.wesola@bibliotekawesola.plCelem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, promowanie talentów literackich, poznawanie i popularyzowanie historii, przyrody, miejsc, osób i tradycji związanych z Wesołą.Przewidujemy trzy nagrody pieniężne:I nagroda – 3.000 złII nagroda – 2.000 złIII nagroda – 1.000 zł.Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
2022-03-22 08:43 - 2022-03-22 08:43 Wesoła
Do piątku 11 listopada 2022 roku możemy przesyłać prace na konkurs literacki organizowany z okazji 20-lecia włączenia Wesołej do miasta stołecznego Warszawy.Konkurs jest organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wesoła i jest pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Konkurs jest dedykowany osobom powyżej 13 roku życia.Przedmiotem konkursu "Opowieść o Wesołej" jest stworzenie utworu literackiego, który będzie adresowany do młodszych dzieci. Praca konkursowa powinna być wymyśloną opowieścią, legendą lub baśnią, która w swojej fabule nawiązuje do rzeczywistych wydarzeń, postaci, miejsc, tradycji, flory i fauny charakteryzujących Wesołą. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, promowanie talentów literackich, poznawanie i popularyzowanie historii, przyrody, miejsc, osób i tradycji związanych z Wesołą.Do wygrania będą trzy nagrody:
I nagroda – 3000 złotych
II nagroda – 2000 złotych
III nagroda – 1000 złotych
Prace konkursowe można przesyłać na adres - konkurs.wesola@bibliotekawesola.pl
2021-09-01 20:24 - 2021-09-01 20:24 Wesoła
Jeszcze tylko niecały miesiąc, do 30 września 2021 roku możecie zgłaszać swoje prace do konkursu pod tytułem "Czytanie uskrzydla". Konkurs jest organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wesoła.Czy pamiętacie ceramiczne skrzydła, które znajdują się obok wejścia do Biblioteki w Zielonej? Zbudowane z maleńkich ceramicznych książeczek skrzydła są dziełem mieszkańców Dzielnicy Wesoła. Autorką projektu jest ceramiczka – Dorota Łasisz (Mimbres – Pracownia Ceramiki).Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Czytanie uskrzydla”! Główną nagrodą w konkursie są warsztaty z lepienia i szkliwienia, które odbędą się w Mimbres – Pracownia Ceramiki.Zadaniem uczestników będzie wykonanie zdjęcia z ceramicznymi skrzydłami. Razem ze zdjęciem należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy.Regulamin konkursu fotograficznego na stronie Biblioteki.
2021-09-01 20:23 - 2021-09-01 20:23 Wesoła
Do 31 grudnia 2021 roku trwa konkurs czytelniczy pod nazwą "Literacka Sztuka Relaksu". Celem konkursu jest promocja książki i czytelnictwa jako atrakcyjnej formy rozrywki i codziennego relaksu. Konkurs pozwoli zainteresować czytelników literaturą z różnych działów, poznać nowych autorów.Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st.WarszawyZadaniem uczestników jest przeczytanie w podanym okresie 30 książek wypożyczonych w wesołowskich bibliotekach publicznych, wypełnienie karty konkursowej i zbieranie pieczątek.Konkurs prowadzony jest w trzech kategoriach:
Dzieci (od 6 do 11 lat)
Młodzież (od 12 do 17 lat)
Dorośli (Od 18 lat w górę)
Regulamin konkursu dostępny na stronie Biblioteki.