Urząd m. st. Warszawy Dzielnica Wawer

04-713 Warszawa
ul. Żegańska 1
tel. 22 516 42 00
tel. 22 516 41 80
www: www.wawer.warszawa.pl
e-mail: informacja@wawer.warszawa.pl
 

Zabytki Dzielnicy Wawer:

  • Dawna stacja kolejki wąskotorowej Jabłonna-Karczew
  • Cmentarz i pomnik upamiętniający pierwszą masową egzekucję w Polsce z czasów II wojny światowej (ul. 27 grudnia). W 1939 roku Niemcy rozstrzelali 107 osób. Na pamiątkę tego wydarzenia Organizacja Małego Sabotażu, działająca w czasie wojny nosiła nazwę "Wawer"
  • Pomnik "Poległym za Ojczyznę 1831" przy ul. Płowieckiej
Rezerwat im. Króla Jana III Sobieskiego

Jest zamkniętym leśnym rezerwatem przyrody o powierzchni 113,92 ha położony na tarenie Wawra wzdłuż ulic: Kościuszkowców i Bronisława Czecha. Rezerwat wchodzi w skład kompleksu leśnego Lasy Wawerskie. Rezerwat zawdzięcza swoją nazwę królowi Janowi III Sobieskiemu, władcy polskiemu, szczególne znanego z Odsieczy Wiedeńskiej, obrońcy wiary chrześcijańskiej.

Czarny Staw

Staw okresowy położony w samym sercu Lasu Wilanowskiego w Wawrze, w dolince o tej samej nazwie. Dolinka Czarnego Stawu wypełnia się wodą tylko w okresie opadów, roztopów śniegowych oraz nadmiernej wilgotności ziemi. Do stawu prowadzi ok. 1 km. okresowy kanałek zasilający w wodę zbiornik. W okresie suchości dolina staje się miejscem paleniskowym ognisk, obok działa stworzony przez leśników tor jazd i akrobacji rowerowych.

Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,
Źródło - artykuł w Warszawawikia,
autorzy: wikiapedyści,
licencja: GNU FDL,
 
budowadomowjednorodzinnych
baner
baner
WydarzeniaDodaj firmeKontaktOferty pracyRegulamin