Urząd m. st. Warszawy Dzielnica Wawer

04-713 Warszawa
ul. Żegańska 1
tel. 22 516 42 00
tel. 22 516 41 80
www: www.wawer.warszawa.pl
e-mail: informacja@wawer.warszawa.pl
 

Informacje ogólne o Dzielnicy Wawer:

Wawer to licząca 63 tysiące mieszkańców dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta.Wawer graniczy:
 • od północy z dzielnicami Praga Południe i Rembertów oraz Wesoła
 • od wschodu z dzielnicą Wesoła oraz z gminą Wiązowna
 • od zachodu z dzielnicą Wilanów
 • od południa z miastem Józefów
Powierzchnia dzielnicy wynosi 79,7 km2. Wschodnia część dzielnicy (wzdłuż linii kolejowej) zwana jest także linią otwocką.

Wawer, obok Rembertowa i Wesołej, zawiera najwięcej terenów zielonych, wśród nich także dużą część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego z licznymi rezerwatami oraz mniejszymi i większymi jeziorkami (np. Jezioro Torfy przy ulicy Zagórzańskiej czy okresowy Czarny Staw).

Typowa dla Wawra jest niska zabudowa jednorodzinna, także drewniana (tzw. świdermajer). W dzielnicy znajduje się Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centralny Szpital Kolejowy (Międzylesie). Urząd Dzielnicy znajduje się na ulicy Żegańskiej.

Przez Wawer przechodzi linia kolejowa na Otwock i Celestynów, znajdują się liczne stacje (kursowała tu pierwsza linia Szybkiej Kolei Miejskiej): Gocławek, Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn i Falenica. Linia kolejowa leży pośrodku między dwoma pasami ulicy Patriotów.

W skład Wawra wchodzą następujące osiedla:
 • Aleksandrów
 • Nowy Anin
 • Stary Anin
 • Błota
 • Borków
 • Falenica
 • Julianów
 • Kuligów
 • Las
 • Marysin Wawerski
 • Miedzeszyn
 • Nowy Miedzeszyn
 • Międzylesie
 • Radość
 • Sadul
 • Skrzypki
 • Nowy Wawer
 • Stary Wawer
 • Wiśniowa Góra
 • Wólka Zerzeńska
 • Zagóżdż
 • Zastów
 • Zbójna Góra
 • Zbytki
 • Zerzeń
Na terenie dzielnicy między ulicami Czecha i Kościuszkowców, znajduje sie Rezerwat przyrody Las im. Jana III Sobieskiego.

Ulica Patiotów

Pojawiła się na planach stolicy wraz z przyłączeniem (lata 1951-1960) terenów współczesnego Wawra do Warszawy. Pierwotnie ulica obejmowała jednak dłuższy odcinek drogi, ale z czasem na północy, między stacjami Anin i Międzylesie wydzielony fragment ulicy nazwano imieniem Kazimierza Szpotańskiego, którego zakłady mieściły się w pobliżu.

Ulica Patriotów jest jedną z dwóch ulic w Warszawie (druga to przedłużenie ul. Patriotów po stronie północnej: ul. Szpotańskiego), która ma dwie oddzielne dwukierunkowe jezdnie.

Swój bieg zaczyna na północy, w pobliżu stacji Warszawa Międzylesie, gdzie zbiega się z ulicami Zwoleńską, Szpotańskiego i Żegańską. Następnie kierując się na południe odchodzą od niej kolejno ulice Jeżynowa, Łańcucka, Odeska, Zagajnikowa, Skwierzyńska, Montażowa, Borkowska, Żelechowska, Króla Kazimierza, Klimatyczna, Wielostronna, Pomologiczna, Słotna, Ulanowska, Wspomnień, Junaków, Panny Wodnej, Zasobna, Będzińska, Rozkoszna, Wielowiejska, Godlewska, Rusałki, Solurska, Macierzanki, Szachowa, Pasażerska, Przewodowa, Szafirowa, Tuberozy, Wzorzyste, Deptak, Brodnicka, Prasowa, Halna, Gruntowa, Małowiejska, Ciepielowska, Jagienki, Bysławska, Młoda, Śpiewna, Owocowa, Michalinki, Żakowska i Ziarnista (wszystkie po zachodniej stronie torów) oraz Kożuchowska, Kolarska, Wolęcińska, Lipkowska, Ezopa, Łabędzia, Zbójnogórska, Pajęcza, Planetowa, Orłowskiego, Wisełki, Wilgi, Izbicka, Tomaszowska, Strzegomska, Drwali, Żeglarska, Żołędziowa, Derwida, Lawinowa, Agrestowa, Drozdowa, Arniki, Lokalna, Dusznicka, Grunotwa, Kłodzka, Frenkla, Walcownicza, Czerwonego Kapturka, Kąsek, Podkowy, Oliwkowa, Ochocza, Świtezianki i Brcknera.

Wzdłuż ulicy Patriotów położone są cztery stacje kolejowe: Międzylesie, Radość, Miedzeszyn oraz Falenica.

Osiedle Międzylesie

Osiedle i obszar MSI w dzielnicy Wawer, położony pomiędzy Aninem i Sadulem na północy, Żerzeniem na zachodzie, Wiśniową Górą na wschodzie i Radością na południu.

Teren o zabudowie mieszanej - w większości willowej, ale do istniejących już osiedli bloków mieszkalnych (dawniej zakładowych: od lat 50. ZWAR i Instytutu Elektrotechniki, od lat 70. Centrum Zdrowia Dziecka) dochodzą osiedla tzw. apartamentowców. Graniczy z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, który nadaje mu mikroklimat i niepodważalne walory przyrodnicze.

Granica osiedla Międzylesie jako jednostki administracyjnej dzielnicy Wawer przebiega od miejsca przecięcia się ulicy Juhasów z Kanałem Zagoździańskim osią Kanału Zagoździańskiego do linii wysokiego napięcia biegnącej do EC Siekierki, następnie wzdłuż linii wysokiego napięcia do torów kolejowych i wzdłuż torów do ulicy Oficerskiej. Dalej biegnie ulicami: Oficerską, Czatów, Hafciarską, Zorzy, granicą dzielnicy Wawer, ulicą Cementową, Janosika, Wolęcińską, Patriotów, Zagajnikową, Mrówczą i Juhasów do przecięcia się z Kanałem Zagoździańskim.

Osiedle Radość

Osiedle i obszar w dzielnicy Wawer, pomiędzy Międzylesiem na północy, Borkowem na zachodzie, Zbójną Górą na wschodzie i Nowym Miedzeszynem na południu. Położone jest wzdłuż tzw. linii otwockiej, w najbliższym sąsiedztwie linii kolejowej do Otwocka. Na osiedlu przeważa zabudowa niska, jednorodzinna. Na osiedlu znajduje się wiele zachowanych drewnianych domów (dawniej letniskowych) w stylu zwanym "świdermajer". Wschodnia, zalesiona część należy do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Osiedle Radość jako jednostka administracyjna dzielnicy Wawer obejmuje teren większy niż teren określany tą nazwą (w jego skład wchodzi obszar zawierający Radość właściwą, Borków, Zagóżdż, Nowy Miedzeszyn oraz Zbójną Górę). Granica administracyjna osiedla przebiega ul. Zagajnikową, Mrówczą do ul. Juhasów, którą biegnie aż do Kanału Zagoździańskiego. Stamtąd odbija na południe do ul. Lewkonii, dalej ul. Rusałki, przecina linię kolejową, ul. Żeglarską, Aleksandrowską, Sztygarów do ul. Przełęczy. W dalszym ciągu granica osiedla przebiega głównie lasem po wschodniej stronie "Stawu Rajcy" do ul. Prabuckiej i dalej przez las do ul. Wolęcińskiej, skąd idzie w kierunku zachodnim do ul. Patriotów, na południe do ul. Zagajnikowej i w kierunku zachodnim do ul. Mrówczej.

Osiedle Zbójna Góra

Osiedle położone na terenie warszawskiego Wawra na wschód od ul. Patriotów i na północ od ul. Izbickiej. Obszar zawdzięcza swoja nazwę położonej w pobliskim Aleksandrowie Górze Zbójnej która mierzy 113 m n.p.m.

Na terenie Zbójnej Góry znajduje się: Staw Rajcy, Stawy Cygańskie, Staw Wenecja oraz Ośrodek Kościoła Chrześcijan Baptystów (ul. Szczytnowska) i Dom Dziecka (ul. Podmokła). Przy ul. Przełęczy znajduje się cmentarz katolicki, a przy Kwitnącej Akacji można odkryć resztki nagrobków starego cmentarza żydowskiego.

Osiedle Zerzeń

Osiedle Zerzeń wraz z przyległymi do niego osiedlami: Borków, Kuligów, Zastów i Zbytki tworzą największą w dzielnicy Wawer Radę Osiedla „Zerzeń”. Na terenie wyżej wymienionych osiedli zamieszkuje około 3 tysięcy mieszkańców, rdzenną ludność reprezentuje około 2,5 tys. osób reszta to nowi mieszkańcy, którzy wprowadzili się do nowo wybudowanych na tym terenie mieszkań w kompleksach domów jednorodzinnych lub zabudowy szeregowej wolnostojącej, będącej wynikiem boomu budowlanego jaki przeżywa ten teren. Nazwa osiedla kojarzy się z jedną z najstarszych w Warszawie parafii pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się u zbiegu Traktu Lubelskiego i Zwoleńskiej. Jest to centrum osiedla w skład, którego wchodzi parafia, Szkoła Podstawowa nr 109, ośrodek zdrowia oraz duży obiekt handlowy „Społem”. Pomimo ogromnego rozwoju budownictwa jednorodzinnego mieszkańcy cierpią na brak infrastruktury, która jest bardzo słabo rozwinięta. Za rozwojem budownictwa mieszkaniowego nie nadąża rozwój sieci wodociągowej, czy np. utwardzenia ulic, kanalizacji, która właściwie na tym terenie nie istnieje.

Osiedle Aleksandrów

Aleksandrów - osiedle mieszkaniowe w południowo-wschodniej części Warszawy, obecnie administracyjnie w dzielnicy Wawer. Położone w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przylega do Radości i gminy Wiązowna. Do roku 1991 r. Aleksandrów należał do gminy Wiązowna. Od 2 stycznia 1992 r. należy do Falenicy wchodzącej w skład Warszawy.

Jego powierzchnia wynosi ok. 970 ha:
 • około 616 ha - lasy i tereny zadrzewione
 • około 200 ha - obszar zabudowany
 • około 150 ha - tereny przeznaczone na budownictwo oraz czekające na zmianę przeznaczenia gruntów
Aleksandrów jest zdominowany przez budownictwo jednorodzinne oraz w mniejszym stopniu spółdzielcze. Osiedle zamieszkane jest przez ok. 2500 osób[1]. 90% dróg ma nawierzchnię gruntową.

Granice osiedla
 • od ulicy Przełęczy, poprzez granicę gminy Wiązowna do połączenia ulic Tyszowieckiej i Brucknera
 • wzdłuż ulicy Brucknera do ulicy Napoleona Bonaparte
 • wzdłuż ulicy Napoleona Bonaparte do ulicy Przełęczy
 • wzdłuż ulicy Przełęczy do punktu połączenia granic dzielnic: Wawer i Wesoła oraz gminy Wiązowna
Osiedle Anin

Anin jest osiedlem południowo-wschodniej (prawobrzeżnej) Warszawy w dzielnicy Wawer. Powstałe wśród starych, ogromnych drzew na początku XX w. W tym samym czasie powstawały osiedla sąsiednie takie jak: Wawer, Glinki, Nowy Wawer, Marysin Wawerski.

Osiedle Falenica

Falenica - część Wawra, dzielnicy Warszawy. Najbardziej na południe położona część stolicy z prawej strony Wisły.

Graniczy na północy z Miedzeszynem, na południu z miastem Józefowem. Jej zachodnią granicę stanowi Wisła. Falenica jest położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Leży na tzw. linii otwockiej - ciągu miejscowości położonych przy szlaku kolejowym w kierunku Lublina.

W Falenicy znajdował się znany w całej Polsce bazar ze zwierzętami, słynący głównie z gołębi. Został przeniesiony z ul. Walcowniczej na Patriotów. 30 czerwca 2005 Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzję o zamknięciu targowiska z dniem 30 września 2005. Ciekawostki architektoniczne to zabytkowy dworzec kolejowy oraz domy z początków XX wieku. Wśród nich jest między innymi dawna synagoga zlokalizowana przy ul. Bambusowej 9.

Osiedle Marysin Wawerski

Osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Wawer w prawobrzeżnej części Warszawy.Osią Marysina jest ul.Korkowa. W latach 1965-1967 zbudowano osiedle mieszkaniowe składające się z 20 bloków,które zostały ostatnio ocieplone i odnowione.

Osiedle Miedzeszyn

Miedzeszyn - cześć Wawra, południowo-wschodniej dzielnicy Warszawy. Jego naturalną granicę wyznaczają: Wisła na zachodzie oraz lasy na wzgórzach wydmowych na wschodzie. Miedzeszyn znajduje się około 15 kilometrów od centrum Warszawy - między Radością na północy a Falenicą na południu.

Miedzeszyn dzieli się na:
 • Nowy Miedzeszyn - Rośnie tu głównie sosna zwyczajna, tworząca bory sosnowe
 • Elżbietówek - część Miedzeszyna położona na zachód od ulicy Patriotów i na północ od Przewodowej. Kiedyś porastał borem sosnowym (widać to po rosnących w niektórych miejscach sosnach. Trudno spotkać inne drzewo)
 • Miedzeszyn Wieś - zachodnia część Miedzeszyna, od Wisły do pól między Tawułkową a Wałem Miedzeszyńskim. Rosną tu nadwiślańskie łęgi, w których można spotkać między innymi brzozy, dęby, topole. Na ulicy Romantycznej znajduje się aleja wielowiekowych dębów, które zachowały się głównie dzięki tamtejszym dworkom, które je utrzymywały.
 • Julianów - południowo-zachodnia część Miedzeszyna Wsi, na zachód od Karolewia.
Ponadto, między Wsią a Nowym Miedzeszynem znajduje się:
 • Karolew - obszar za Tawułkową w stronę Wisły. Występuje bardzo mało drzew, jedynie na pograniczu przy Tawułkowej rośnie bór sosnowy, a w niektórych miejscach na polach stoja samotne drzewa: dęby, jesiony, brzozy, topole. Kiedyś Karolew był obszarem rolniczym, ale teraz uprawia się tam coraz mniej ziemi.
 • Świerczyna - kiedyś rosły tu sosny, ale teraz większość tego obszaru stanowią siedziby ludzkie. Ta część Miedzeszyna znajduje się w okolicy ulicy Przewodowej, za Mozaikową w kierunku Tawułkowej.
 • Zagódź - okolice ulicy Zasadowej między Radością a Miedzeszynem. W kierunku Wisły znajdują się pola, po części uprawne
Osiedle Sadul

Osiedle warszawskiej dzielnicy Wawer. Według danych Rady Osiedla rejon ten zamieszkuje ponad 700 rodzin. Granica osiedla Sadul przebiega osią ulicy Lucerny, wzdłuż torów kolejowych (odcinek linii 7. Warszawa Wschodnia–Dorohusk), linii wysokiego napięcia (biegnacą dalej do elektrociepłowni Siekierki) oraz osią Kanału Zagoździńskiego. Na terenie osiedla znajduje się stacja kolejowa Warszawa Anin, jedna szkoła (Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92) oraz kościół Parafii rzymsko-katolickiej pw św. Benedykta.

Źródło - artykuł w Wikipedii,
autorzy: wikipedyści,
licencja: GNU FDL,
Źródło - artykuł w Warszawawikia,
autorzy: wikiapedyści,
licencja: GNU FDL,
 
budowadomowjednorodzinnych
baner
baner
WydarzeniaDodaj firmeKontaktOferty pracyRegulamin