Warszawa zaplanowała na świąteczny poniedziałek 11 listopada wiele wydarzeń dla mieszkańców. Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miasto zaprasza na specjalny koncert folkowy „Wspólna Niepodległa” na terenie Cytadeli Warszawskiej na Żoliborzu. Na scenie wystąpi 16 artystów, każdy z nich reprezentujący jedno z polskich województw. Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego przygotowały dodatkowe atrakcje dostępne przez cały dzień.
Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się na Cytadeli o godzinie 10:00. Oba muzea zaplanowały szeroki program dla odwiedzających, obejmujący wystawy, warsztaty, gry terenowe oraz specjalne pokazy.
- 11 listopada, Święto Niepodległości, to dzień, który chcemy celebrować wspólnie – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. - Pragniemy, aby każdy mógł się spotkać, posłuchać muzyki i refleksyjnie podejść do tego święta. Wybór Cytadeli na miejsce koncertu podkreśla jej znaczenie jako symbolu walki o wolność. Przez obecność artystów z różnych regionów chcemy pokazać, jak różnorodna i wyjątkowa jest Polska – dodał prezydent.
O godzinie 18:00 na Cytadeli rozpocznie się koncert „Wspólna Niepodległa”, gdzie 16 artystów wystąpi z utworami folkowymi w nowoczesnych aranżacjach. Całość przygotował Jan Smoczyński wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów, którzy będą towarzyszyć muzykom na scenie.
- Cieszy mnie, że możemy ten dzień uczcić radośnie i muzycznie. Muzyka nie zna granic, dlatego koncert ten stanie się okazją do zaprezentowania różnorodnych stylów – powiedziała Reni Jusis, reprezentująca województwo zachodniopomorskie. - Wystąpią artyści z ludowymi piosenkami i przyśpiewkami ze swoich regionów, a oprócz tradycyjnych wykonań usłyszymy też współczesne aranżacje, w tym jazzowe i funkowe. Spotkajmy się 11 listopada, by wspólnie celebrować Dzień Niepodległości. To kawałek polskiej historii w ciekawym muzycznym wydaniu – zachęciła artystka.
Na scenie zobaczymy m.in.:
- Sarsę (Pomorskie),
- Marikę (Podlaskie),
- Grzegorza Hyżego (Wielkopolskie),
- Igora Herbuta (Dolnośląskie),
- Tatianę Okupnik i Jareckiego (Łódzkie),
- Kasię Moś (Śląskie),
- Skubasa (Lubelskie),
- Filipa Grodowskiego (Małopolskie),
- Michała Szpaka (Podkarpackie),
- Natalię Nykiel (Warmińsko-Mazurskie),
- Sarę James (Lubuskie),
- Mariusza Lubomskiego (Kujawsko-Pomorskie),
- Reni Jusis (Zachodniopomorskie),
- Lanberry (Mazowieckie),
- Józefinę (Świętokrzyskie).
Prezydent Warszawy, wspólnie z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, serdecznie zaprasza na to wydarzenie. Organizatorem koncertu są Stołeczna Estrada i Kayax.
- Polacy potrzebują wspólnych rytuałów i radosnych sposobów świętowania niepodległości, które będą nawiązywać do historii i jednocześnie czerpać z niej inspirację na przyszłość – mówił Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski. - Przygotowaliśmy rodzinny piknik z atrakcjami. Na Krakowskim Przedmieściu równolegle odbędzie się festiwal „Niepodległa”, z trzema scenami muzycznymi – od popularnej, przez folkową, aż po hip-hop. Odbędzie się także parada. Specjalny autobus będzie kursował między Cytadelą a Krakowskim Przedmieściem.
- Miasto otwiera Cytadelę dla mieszkańców, a Cytadela dla miasta. Pokażemy najnowszy sprzęt Wojska Polskiego, strefę pojazdów zabytkowych oraz liczne atrakcje dla dzieci. Zapraszamy również do wnętrz muzealnych, gdzie wstęp na wystawy będzie bezpłatny, a na wirtualnych strzelnicach będzie można spróbować swoich sił – mówiła Magdalena Rochnowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.
Na terenie Cytadeli będzie można zobaczyć specjalną ekspozycję sprzętu wojskowego, w tym czołg Abrams M1A1, pojazd opancerzony Cougar 4x4 MRAP i czołg Leopard 2PL. Od godziny 12:00 do 18:00 dostępna będzie również stała wystawa Muzeum Wojska Polskiego, a w pawilonie Muzeum obejrzeć będzie można wystawę fotograficzną Bartka Janiczka pt. „Poczet Odtwórców Polskich”, przedstawiającą w nowoczesny sposób osiągnięcia polskich rekonstruktorów historycznych.