W drugi weekend maja – 10 i 11 dnia miesiąca – mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję przyjrzeć się efektom najnowszych prac konserwatorskich wykonanych w 2024 roku. Tegoroczna edycja wydarzenia „Warszawskie Konserwacje” zaprowadzi uczestników w dwa wyjątkowe rejony stolicy: Śródmieście oraz Pragę-Północ.
Na trasie znajdą się m.in. odrestaurowane kamienice w stylu modernistycznym, elegancka klatka schodowa, zachwycający detalami przejazd bramny oraz efektownie odnowiona fasada praskiej cerkwi. Spacerowicze będą mieli okazję zobaczyć również bogato dekorowane budynki z przełomu XIX i XX wieku.
W oprowadzaniu udział wezmą konserwatorzy zabytków oraz właściciele i zarządcy odrestaurowanych obiektów. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Program wydarzenia „Warszawskie Konserwacje 2025”
Sobota, 10 maja – Śródmieście
- 10:00 – oficjalne otwarcie wydarzenia: Skwer Batalionu A.K. „Miłosz” przy ul. Konopnickiej
- 10:30 – ul. Konopnickiej 5
- 11:30 – ul. Mokotowska 61
- 12:15 – ul. Lwowska 15
- 13:00 – ul. Nowogrodzka 48
Niedziela, 11 maja – Praga-Północ:
- 11:00 – ul. Kłopotowskiego 10
- 11:45 – ul. Targowa 46
- 12:30 – ul. Solidarności 52 (cerkiew prawosławna)
- 13:15 – ul. Konopacka 15
- 13:45 – ul. Konopacka 17
To wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak z szacunkiem i troską odnawiane są historyczne budynki Warszawy. Spotkajmy się na szlaku miejskich renowacji!