Muzeum Woli zaprasza na najnowszą, tymczasową ekspozycję zatytułowaną „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie”. Prezentacja ta przywołuje wydarzenia z 1905 roku, które miały istotny wpływ na kształtowanie się tożsamości zarówno dzielnicy, jak i całego miasta. Wystawę, mieszczącą się przy ul. Srebrnej 12, można podziwiać do 20 lipca.
Nowa ekspozycja w Muzeum Woli przedstawia kluczowe momenty roku 1905, ukazując, jak wydarzenia tamtego czasu wpłynęły na społeczny pejzaż dzielnicy i stolicy. Pamięć o masowym ruszeniu z początku XX wieku, niegdyś eksploatowana przez propagandę PRL, po 1989 roku została zepchnięta na margines.
Historia opowiedziana na nowo.
Wystawa prezentuje Wolę jako barwną dzielnicę, w której żyli zarówno najzamożniejsi, jak i najubożsi – robotnicy, przedsiębiorcy, członkowie społeczności żydowskiej, aktywiści, a nawet drobni przestępcy. Rok 1905 to nie tylko walka z caratem, ale także okres, w którym ścierały się interesy mieszkańców przemysłowej Warszawy. To czas, gdy wygasały stare systemy, a rodziły się nowe idee oraz zmieniały się warunki życia i pracy. 120 lat temu toczyła się bitwa o wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy, prawa pracownicze, powszechne prawo wyborcze i prawa kobiet – młodzież strajkowała, a ruch emancypacji kobiet nabierał radykalnych kształtów.
Kolekcja.
Najnowsza ekspozycja niemal w całości opiera się na zbiorach Muzeum Warszawy. Wśród eksponatów znajdują się m.in. obrazy dokumentujące patriotyczne pochody, naloty policji na tajne drukarnie SDKPiL oraz tzw. „pogrom alfonsów”. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne sztandary z pochodu i strajków, unikatowe ulotki i odezwy polityczne. Prezentowane pocztówki, fotografie i grafiki ukazują uliczne starcia, manifestacje oraz skutki zamachów bombowych. Szczególną wartość stanowi album autorstwa Stefana Stattlera, dyrektora fabryki przemysłu ciężkiego Lilpop, Rau i Loewenstein, który dokumentuje proces industrializacji Warszawy na początku XX wieku.
Program edukacyjny.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny obejmujący wykłady, spacery tematyczne oraz projekcję filmu Agnieszki Holland z 1981 roku zatytułowanego „Gorączka”.
Ekspozycję „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie” można zobaczyć do 20 lipca 2025 roku w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej muzeum.