6 stycznia o godzinie 12:00, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika w Śródmieściu, wyruszy warszawski Orszak Trzech Króli. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”. Trasa prowadzić będzie na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano wspólne kolędowanie, które potrwa aż do godziny 20:00. Wystąpią między innymi Joszko Broda oraz Darek Malejonek. Na uczestników czekają śpiewniki i papierowe korony. Podobne orszaki organizowane są w całym kraju.
Orszak Trzech Króli to uliczne wydarzenie o charakterze rodzinnym, nawiązujące do tradycyjnych jasełek. W Warszawie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, takich jak powitanie Maryi, której towarzyszyć będzie Józef prowadzący żywego osiołka, inscenizacje w wykonaniu uczniów warszawskich szkół, pokłon Trzech Króli oraz wspólne odtańczenie poloneza przez mieszkańców Warszawy przy kolędzie „Bóg się rodzi”. Korowód wyruszy z Krakowskiego Przedmieścia około południa, a w jego składzie znajdą się Święta Rodzina, Anioł ogłaszający narodzenie Jezusa, postać niosąca gwiazdę, Kolędnicy, Turoń, pastuszkowie oraz orszaki reprezentujące Europę, Azję i Afrykę. Uczestnicy dotrą na plac Zamkowy, gdzie kolędowanie potrwa do wieczora. W postacie biblijne wcielą się aktorzy-amatorzy.
Hasło i główny temat.
Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli – „Kłaniajcie się królowie!” – zaczerpnięto z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Utwór ten został po raz pierwszy opublikowany w 1931 roku we Lwowie w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu”. W jego tekście zawarto wezwanie do oddania pokłonu nowonarodzonemu Królowi.
Wybór hasła nawiązuje do dwóch ważnych rocznic: ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego, który upamiętnia 2025 lat od narodzin Chrystusa, oraz tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski.
Historia i organizacja.
Pomysł na organizację Orszaku Trzech Króli zrodził się w Fundacji Orszak Trzech Króli. Po raz pierwszy wydarzenie przeniesiono na ulice Warszawy w 2008 roku, wcześniej odbywało się w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywa szybko zyskała popularność w innych miejscowościach w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku orszaki odbyły się w 880 miejscowościach w Polsce.
Za część muzyczną warszawskiego wydarzenia odpowiada Centrum Myśli Jana Pawła II – instytucja kulturalna stolicy, która od lat realizuje projekt „PoKolędzie JP2”. W jego ramach chóry, zespoły i schole odwiedzają miejsca o ograniczonym dostępie do kultury, takie jak hospicja, domy opieki społecznej, domy seniora czy zakłady karne. W tym roku akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.