Serdecznie zapraszamy na kolejną wystawę w przestrzeni wystawienniczej Kasprowicza 14 na Bielanach.
Celem tej wystawy jest nie tylko ukazanie radości i pasji tworzenia, a czasem współtworzenia, ale również ukazanie dialogu ojca z synem. Choć próbujemy dzisiaj redefiniować tę relację, jej znaczenie pozostaje niezmiernie ważne dla wielu mężczyzn. Jak to w życiu bywa, rozmowy mają różne wymiary – bywają przerwane codziennymi wydarzeniami, a tematy się zmieniają, przechodząc płynnie z jednego w drugi. Czasem przybierają formę dwugłosu, a innym razem stają się zupełnie odmiennymi spojrzeniami. Dopóki dialog trwa, trwa również relacja i wymiana.
Obaj artyści wypowiadają się za pomocą szeroko pojętego rysunku, wzbogaconego o collage, frottage, assemblage, a czasem nawet o damage :) Choć tematy ich prac mogą na pierwszy rzut oka wydawać się różne, paradoksalnie tworzą one obraz otaczającego ich świata oraz emocji, które budzą. Jeden z autorów jest absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, profesorem Wydziału Wzornictwa, z wieloletnim doświadczeniem w reklamie i designie, który po latach wraca do tej osobistej formy wypowiedzi artystycznej. Drugi, namówiony przez pierwszego, to uczeń V klasy Szkoły Podstawowej nr 369 na Bielanach, który jeszcze nie wie, kim będzie, ale ma pełne prawo do odkrywania swojej drogi.
Wystawa ma kameralny, a może nawet intymny charakter, co może być zaskakujące w dobie powszechnej ekspozycji prywatności. To, co będzie można zobaczyć, nie znajduje się tylko w samych dziełach, ale także pomiędzy nimi. W tym sensie wystawa wydaje się stać w opozycji do popularnych współczesnych manifestów politycznych i społecznych. Ponadto, pod względem formalnym, wystawa odznacza się „analogowością” i rezygnacją z nowoczesnych technologii wyrazu, takich jak video, ekrany, projektory, sztuczna inteligencja czy cyfrowa obróbka obrazu. Zamiast tego, podobnie jak w przypadku obrazów Brouwera czy Baselitza, otrzymujemy autentyczną materię, unikalny ślad ręki, który przenosi i utrwala energię oraz emocje autorów.
Maciej – absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, dyplom z plakatu u prof. Macieja Urbańca oraz aneksy z rysunku i malarstwa u prof. Juliusza Raczki i Janusza Przybylskiego. Stypendysta MKIS w Aarhus. Zajmuje się głównie rysunkiem, kolażem i monotypią. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą. W latach 1991-1993 prowadził prywatną galerię rysunku i grafiki Z.OO. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne w Polsce i zagranicą, m.in. w Galerii Krytyków POKAZ, Kopenhadze, Berlinie oraz Warszawie. W ciągu ostatnich 30 lat nie wystawiał publicznie swoich prac, ponieważ skoncentrował się na projektowaniu graficznym i komunikacji wizualnej. Jako dyrektor kreatywny w McCann Erickson i DDB tworzył kampanie dla międzynarodowych marek, a także zrealizował wiele projektów brandingowych. Od 16 lat jest profesorem Wydziału Wzornictwa.
Mieszko – uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 369 im. Dobrowolskiego na Bielanach w Warszawie. Pasjonuje się książkami, komiksami, rysowaniem, malowaniem, grami, filmami oraz budowaniem kryjówek i opowiadaniem zabawnych historii. Interesuje się również grzybami, czołgami, łodziami podwodnymi, przetrwaniem i odkryciami metalowymi. Lubi zwierzęta, szczególnie świnie i sowy. Na pytanie, które zadają wszyscy „ciocie i wujkowie”, odpowiadamy: uczy się dobrze.
Kurator wystawy: dr Ewa Toniak.
Gdzie i kiedy:
Wernisaż: 22 lutego, sobota, godz. 16:00. Wystawa potrwa do 22 marca.
MAL Kasprowicza 14, ul. Kasprowicza 14.
Wstęp wolny.