Centrum Kultury w Piasecznie gorąco zaprasza mieszkańców na wyjątkowe przedstawienie – monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, zatytułowany „Ginczanka”.
Data: 16 stycznia (czwartek) 2025
Godzina: 19:30
Bilet wstępu: 25 zł
Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno
Zuzanna, dziesięcioletnia dziewczynka o żydowskich korzeniach, rozpoczyna swoją przygodę z poezją, pisząc pierwsze wiersze. Już jako nastolatka publikuje je w szkolnym czasopiśmie „Echa szkolne” i zdobywa wyróżnienie w konkursie literackim „Wiadomości Literackich” za namową samego Juliana Tuwima. Od tego momentu jej życie nabiera tempa – młoda poetka współpracuje z „Wiadomościami Literackimi”, wyprowadza się z rodzinnego Równego (Wołyń) do Warszawy, zaczyna studia i publikuje w „Szpilkach”. Wstąpienie do grona legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego i jedynego tomiku poezji „O centaurach” przynosi jej uznanie w środowisku literackim i towarzyskim stolicy. Wszystko wydaje się układać pomyślnie, aż do wybuchu wojny.
Autorem tekstu spektaklu jest Piotr Rowicki, który ukazuje Ginczankę jako autentyczną i wielowymiarową postać, a nie idealizowaną legendę. Ta emocjonująca historia zyskała wyjątkową oprawę dzięki Agnieszce Przepiórskiej, która wciela się w rolę poetki z niezwykłą wrażliwością i prawdą. Spektakl reżyserowany przez Annę Gryszkównę dodatkowo wzmacnia kobiecą perspektywę opowieści, co ma szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wydarzeń, takich jak wojna w Ukrainie. Jak zauważyła Swietłana Aleksijewicz: „wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – co w pełni oddaje losy i twórczość Zuzanny Ginczanki.
Twórcy spektaklu:
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
Muzyka: Michał Lamża
Konsultacja merytoryczna: Agata Araszkiewicz
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Koordynacja: Małgorzata Rapacz
Obsada: Agnieszka Przepiórska
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Bałtycka Agencja Artystyczna
W spektaklu wykorzystano fragment filmu z udziałem Zuzanny Ginczanki, nagranego w warszawskiej kawiarni Adria w 1936 roku, dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (dar Juliet Bryan Archive). Zdjęcia archiwalne poetki udostępniono dzięki Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.