Przedszkole nasze funkcjonuje już ponad sześćdziesiąt lat. Powstało w 1955 roku. Mając na uwadze usytuowanie budynku o architekturze przypominającej stary dworek z przestronnym ogrodem oraz rozległe oddziaływanie baśni i bajki, rodzice, dzieci i nauczyciele wybrali nazwę Baśniowy Dworek na Kole. Nazwa jest odpowiednią wizytówką naszej placówki. Ktoś kto usłyszy tę nazwę będzie spodziewał się miejsca nastawionego na dziecko i jego potrzeby oraz miejsca, w którym można znaleźć odrobinę magii.
Przedszkole nr 93 "Baśniowy Dworek na Kole" znajduje się przy ulicy Jana Brożka 5 w Dzielnicy Wola. Nasze Przedszkole nastawione jest na szeroko rozumiany rozwój dziecka, tak aby czerpało radość płynącą z zabawy, nauczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi, z przyjemnością odkrywało i rozumiało otaczający go świat. Wdrażamy do samodzielności, uczymy zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnościami. Dążymy do tego, aby nasi wychowankowie zdobywali nowe doświadczenia, osiągnęli gotowość szkolną i odnosili sukcesy w szkole.
Posiadamy przestronne, bogato wyposażone sale zabaw: salę do zajęć rytmicznych i ogólnorozwojowych, gabinet logopedyczny. Dzieci korzystają z nowoczesnego sprzętu dydaktycznego takiego jak : tablice, monitory czy dywan interaktywny.Wykorzystywane programy multimedialne zawierają kolorowe zasoby pełne obrazków, dźwięków i animacji, które rozwijają wyobraźnię dzieci.
Zaciszny i zielony ogród wyposażony w sprzęt rekreacyjny, umożliwia dzieciom bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu oraz pozwala na wnikliwą obserwację zmian zachodzących w przyrodzie. Dbamy, by każde dziecko czuło się tu dobrze i bezpiecznie.
Zajęcia odbywają się w 25 - osobowych grupach jednorodnych lub mieszanych. W trosce o rozwój psychoruchowy oraz prawidłowy przebieg wychowania i kształcenia dzieci w wieku przedszkolnym planujemy zajęcia z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i zainteresowań dziecka.
Opiekę nad każdą grupą sprawuje dwóch wykwalifikowanych nauczycieli w systemie zmianowym. "Akceptuj, toleruj, wspieraj" wydają nam się najwłaściwszymi wskazaniami do pracy z dzieckiem. Wykorzystujemy metody aktywne, problemowe, twórcze oraz tradycyjne- metoda prof. E.Gruszczyk- Kolczyńskiej - Dziecięca Matematyka, wprowadzenie dziecka w świat pisma wg. wczesnej nauki czytania I.Majchrzak, metoda Dobrego Startu, Pedagogika Celestyna Freineta, Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne - zabawy ruchowe, praca szkolna K.Orffa, pedagogika zabawy, Kinezjologia Edukacyjna Dennisona, Aktywne słuchanie muzyki Batti Strauss,elementy koncepcji Planu Daltońskiego,Metoda Kolorowych Dzwięków, Kodowanie na dywanie , Programowanie z Photonem,metoda Tuputan,bajkoterapia, drama, pantomima.
Stosujemy nowatorskie rozwiązania poprzez realizację innowacji pedagogicznych,programów własnych i projektów edukacyjnych. Dzieci uczestniczą w ciekawych i rozwijających aktywność ruchową formach edukacyjnych takich jak: bal ekologiczny, bal karnawałowy, bal z Mikołajem, koncerty i teatrzyki, eksperymenty dla małych odkrywców oraz spotkanie z autorką książek dla dzieci. Świętujemy ważne wydarzenia: Dworek Pełen Baśni - Święto Przedszkola, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Przedszkolaka, Dzień Książki, Dzień Ziemi, Dzień Muzyki, Dzień Uśmiechu. Włączamy środowisko w działania ekologiczne poprzez organizację projektów, programów ekologicznych, happeningów z okazji Dnia Wody i Lasu. W ramach rozwijania uzdolnień i zainteresowań, wychowankowie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez nasze przedszkole oraz inne placówki na terenie dzielnicy i miasta.
Naszym celem jest dążenie do wszechstronnego rozwoju dziecka. Dzieci zdolne oraz wymagające wsparcia objęte są pomocą psychologiczno- pedagogiczną, udzielaną przez nauczycieli i specjalistów (logopedę, psychologa). Realizacja tego zadania odbywa się we współpracy z rodzicami, którzy w naszym przedszkolu traktowani są jako partnerzy w procesie wychowania. Formy współpracy obejmują: zebrania grupowe, rozmowy indywidualne, zajęcia i dni otwarte dla rodziców, szkolenia i warsztaty.
Rodzice aktywnie włączają się w życie placówki, działając w Radzie Rodziców, organizując przedstawienia teatralne dla dzieci, czytają bajki i baśnie w ramach akcji "Świat z książką w dłoni", prezentują swoje pasje i zawody. Uczestniczą w uroczystościach przedszkolnych takich jak: Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, Pasowanie na przedszkolaka, rodzinny piknik w ogrodzie.
Współpraca i integrowanie środowiska przedszkolnego ze społecznością lokalną jest bardzo ważnym elementem naszej pracy i przynosi ogromne korzyści. Współpracujemy z Domem Pomocy Społecznej Budowlani, Domem Kultury, Szkołami Podstawowymi, Biblioteką, Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Policją, Sanepidem, Klubem Seniora, Stowarzyszeniem Studentów IFMSA, Teatrem Baj, Teatrem Guliwer, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego,Fundacją AKOGO, Fundacją Komeńskiego, Fundacją Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.
Dzięki tym działaniom dzieci uczą się otwartości oraz wrażliwości na potrzeby innych. Dzieci mają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą poprzez udział w wyjazdach połączonych z ciekawymi formami edukacyjnymi.
Zapewniamy, że każde dziecko w "Baśniowym Dworku na Kole" dostanie klucz do zdobywania wiedzy, do twórczych poszukiwań, inspirację do działania, ponieważ bajka i baśń jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to co wydaje się trudne i nie do pokonania.
Ponadto oferujemy w ramach podstawy programowej (bezpłatne):