Dziś minister Izabela Leszczyna odbyła spotkanie z przedstawicielami środowiska fizjoterapeutów, rehabilitantów, pracodawców oraz pacjentów. W wydarzeniu wzięli także udział Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z zastępcami, delegaci Krajowej Izby Fizjoterapeutów, pracodawcy związani z rehabilitacją, konsultanci, lekarze oraz osoby potrzebujące wsparcia.
Podczas rozmowy omówiono dwie kluczowe regulacje: projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego świadczeń gwarantowanych w obszarze rehabilitacji leczniczej oraz zarządzenie Prezesa NFZ, które określa warunki nawiązywania i realizacji umów dotyczących rehabilitacji.
W wyniku debaty postanowiono kontynuować prace nad rozporządzeniem MZ w sprawie rehabilitacji, tworząc zespół z szeroką reprezentacją zainteresowanych środowisk, który przeanalizuje uwagi zgłoszone w ramach konsultacji społecznych. Zespół opracuje najbardziej optymalny projekt, który uwzględni potrzeby fizjoterapeutów oraz innych grup, a przede wszystkim – jak najlepiej zabezpieczy potrzeby i bezpieczeństwo pacjentów. Rozporządzenie ma wejść w życie najpóźniej do połowy 2025 roku.
Większość z uczestników spotkania uznała, że zarządzenie Prezesa NFZ w aktualnej formie będzie właściwie regulować dostęp do rehabilitacji w warunkach domowych oraz ambulatoryjnych od 1 stycznia 2025 roku. Pacjenci nadal będą mieli zapewnioną niezbędną opiekę rehabilitacyjną, w tym również w swoich domach. Celem zmian wprowadzonych przez NFZ jest m.in. zapewnienie pacjentom dostępu do rehabilitacji ambulatoryjnej, jednocześnie zaspokajając potrzeby w zakresie rehabilitacji domowej.
Wdrażane rozwiązania mają na celu usprawnienie procesu udzielania świadczeń w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz dotarcie do jak najszerszej grupy pacjentów w najkrótszym czasie.
Rehabilitacja domowa a ambulatoryjna – różnice.
Jeszcze w tym tygodniu NFZ planuje ogłosić konkursy na kontrakty w obszarze rehabilitacji domowej, aby umożliwić objęcie pacjentów rehabilitowanych w domach umowami na rehabilitację domową.
Obecnie pacjenci korzystają z rehabilitacji na podstawie dwóch rodzajów umów zawieranych między NFZ a świadczeniodawcami: umowy na rehabilitację domową oraz umowy na rehabilitację ambulatoryjną. W ramach umowy na rehabilitację ambulatoryjną możliwe jest również świadczenie usług w „warunkach domowych”.
Rehabilitacja w domu, ale w ambulatorium?
W niektórych przypadkach pacjenci, którzy po operacji i rehabilitacji w szpitalu (rehabilitacja stacjonarna) nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej, mogą skorzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej w swoim domu. Zarządzenie Prezesa NFZ przewiduje, że w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej do 20% świadczeń może odbywać się w miejscu zamieszkania pacjenta. Warto zauważyć, że niemal 90% ośrodków świadczących rehabilitację ambulatoryjną nie przekracza progu 20% świadczeń realizowanych w domach pacjentów.
W ramach umowy na rehabilitację domową nie wprowadza się żadnych ograniczeń dotyczących świadczeń w domu. Każdy podmiot realizujący rehabilitację ma możliwość podpisania umowy z NFZ zarówno na rehabilitację domową, jak i ambulatoryjną.
Uporządkowanie systemu.
Celem zarządzenia NFZ jest przeniesienie pacjentów korzystających z rehabilitacji ambulatoryjnej w trybie domowym na kontrakty w ramach umowy na rehabilitację domową. Działanie to ma na celu uporządkowanie organizacji systemu oraz relacji między NFZ a świadczeniodawcami, nie wpływając przy tym na dostęp pacjentów do rehabilitacji w domu. Dla pacjentów kluczowa jest nieprzerwana dostępność niezbędnych świadczeń, a nie rodzaj umowy, na podstawie której są one realizowane.
Dodatkowo, rozgraniczenie umów w zakresie rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej pozwala na lepsze zabezpieczenie potrzeb pacjentów korzystających z rehabilitacji w placówkach. Należy podkreślić, że rehabilitacja w placówkach medycznych zapewnia dostęp do dodatkowego sprzętu i zasobów, które wspierają proces terapeutyczny. Tego typu wsparcie jest niezwykle istotne dla wielu pacjentów, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia i pełnej sprawności.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Śródmieście.