Cykl „Warszawa dla początkujących. Opowieści o architekturze” wychodzi poza Zodiak i rusza w miasto!
Na pierwszy wykład „wyjazdowy” zapraszamy do Teatru Komuna Warszawa przy ul. Emilii Plater 31 w Śródmieściu.
Tematem przewodnim tego spotkania będą tzw. tysiąclatki – szkolne budynki, które na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Przyjrzymy się ich historii, funkcji, estetyce i przemianom. Czas rozprawić się z mitami, odkryć nieznane wątki, posłuchać barwnych historii. Porozmawiamy też o pierwszych szkołach miejskich XX wieku, ambitnych planach prezydenta Starzyńskiego oraz o współczesnym podejściu do projektowania szkół w duchu modernizmu.
Co jeszcze w cyklu?
- Dlaczego architektura lat 90. jest tak barwna?
- Gdzie w warszawskich świątyniach kryją się najcenniejsze skarby?
- Jakie były perły dawnej gastronomii w stolicy?
- Które pomniki oparły się zmianom czasu, a które zniknęły bez śladu?
- Jak ewoluowało centrum Warszawy?
To tylko część tematów, które pojawią się podczas **jedenastu spotkań** prowadzonych przez ekspertki i ekspertów zajmujących się historią i przestrzenią Warszawy. Wykłady odbywają się w Zodiaku i są stworzone z myślą o osobach, które nie zajmują się zawodowo architekturą, ale chcą lepiej poznać swoje miasto.
Kuratorzy cyklu:
Zespół Fundacji Centrum Architektury: Agnieszka Rasmus, Filip Dańda, Anna Wrońska.
Prowadzący wykład:
Paweł Brylski – autor tekstów, kurator wystaw, badacz języka i narracji o sztuce. Zajmuje się m.in. relacją pomiędzy sztuką a edukacją oraz tworzeniem przestrzeni do refleksji i rozmowy. Współtwórca wystawy „Jak robić szkołę?”, prezentowanej m.in. na festiwalu Warszawa w Budowie i w Poznaniu. Obecnie związany z Akademią Sztuk Pięknych, gdzie wspiera młodych artystów i artystki w rozwoju.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura architektoniczne, projektowe Śródmieście