Aż 114 tytułów – w tym monografie, biografie, reportaże i wspomnienia – zostało zgłoszonych do 17. edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. To pokazuje, jak silnie literatura historyczna wciąż rezonuje i jak wielu autorów mierzy się z tematami z przeszłości, by opowiadać o nich współczesnym językiem.
Jury spośród wszystkich nadesłanych publikacji wybierze pięć książek nominowanych, które zostaną ogłoszone w październiku. Zwycięzcę lub zwyciężczynię poznamy 30 listopada 2025 roku.
Na autora bądź autorkę najlepszej książki czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł oraz unikatowa statuetka – „Temperówka Kazimierza Moczarskiego”, zaprojektowana przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego, wykładowcę warszawskiej ASP. Pozostali nominowani otrzymają po 10 tys. zł.
Kto wybiera zwycięzcę?
W skład kapituły konkursu wchodzą wybitni historycy i historyczki:
prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert i Andrzej Wielowieyski.
O samej nagrodzie.
Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego została powołana do życia przez Radę m.st. Warszawy w 2018 roku, jako kontynuacja przyznawanego od 2009 roku wyróżnienia dla najlepszych książek opowiadających o historii Polski od 1918 roku do współczesności.
Jej organizatorem i fundatorem jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią i Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Wsparcia udziela również Biblioteka Narodowa, będąca partnerem nagrody.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - księgarnie Wola