Na warszawskiej Białołęce trwa intensywna metamorfoza Parku Żerańskiego. Przestrzeń o powierzchni 13 hektarów staje się jedynym parkiem w stolicy z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej. Wśród planowanych atrakcji znajdą się m.in. malownicze tereny zielone, ścieżki rowerowe, pomosty oraz park linowy.
Nowa zielona przestrzeń powstaje na zachodnim brzegu Kanału Żerańskiego – pomiędzy ulicami Modlińską a Płochocińską. Obszar, który przez lata pełnił funkcje przemysłowe i był zdegradowany, przekształca się obecnie w miejsce rekreacji, odpoczynku i kontaktu z naturą. Dotąd posadzono już około 500 drzew i ponad 36 tysięcy bylin, pojawiły się także nowe trawniki, łąki i zróżnicowane murawy.
Zielona przestrzeń z pomysłem
Nowy park zaoferuje odwiedzającym m.in. bulwar nad kanałem, alejki spacerowe, pomosty i wiaty piknikowe. Projektanci wykorzystali istniejące elementy industrialne – m.in. słupy cumownicze (polery) oraz dawną infrastrukturę przeładunkową. Dla najmłodszych powstaną plac zabaw i park linowy. Park zostanie wyposażony w ponad 100 siedzisk i ławek, a także wiaty i podesty wypoczynkowe.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który odpowiada za realizację inwestycji, zaplanował również montaż 29 koszy na odpady oraz budowę pawilonu gastronomicznego z ogólnodostępną infrastrukturą sanitarną.
Harmonia z przyrodą i dziedzictwem miejsca
Park został zaprojektowany z uwzględnieniem naturalnych walorów Kanału Żerańskiego. W południowej części terenu wyodrębniono trzy charakterystyczne strefy: pas zadrzewień z alejkami, bulwar wzdłuż strefy technicznej gazociągu (gdzie nie można sadzić drzew) oraz nabrzeże z szeroką ścieżką holowniczą, wyposażone w 12 nowych pomostów.
Projekt nawiązuje do przemysłowej przeszłości miejsca – nieukończonego portu rzecznego i zakładów prefabrykacji. W północnej części zachowano historyczne elementy, takie jak pozostawione przez fabrykę Falbet prefabrykaty, wśród których poprowadzono ścieżki. Gęsta roślinność, krzewy i ziołorośla w tym obszarze stworzyły wyjątkowe siedlisko dla małych zwierząt – w tym płazów i drobnych ssaków. Strefa ta, jako ostoją przyrody, zostanie wyłączona z użytku publicznego i ogrodzona, by chronić ekosystem.
Przyjemność, edukacja i kontakt z naturą
W parku pojawią się także tablice edukacyjne poświęcone tzw. „czwartej przyrodzie” – czyli obszarom porzuconym przez człowieka, gdzie przyroda odradza się samodzielnie. Będzie to miejsce nie tylko do relaksu, ale i do poznawania miejskiej bioróżnorodności.
W ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono dwa projekty stworzenia wodnych placów zabaw dla dzieci: „Park fontann” oraz „Zabawa wodą i piaskiem” (czyli tzw. „błotna kuchnia”). Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 lipca.
Zakończenie głównych prac zaplanowano na trzeci kwartał 2025 roku, natomiast pawilon gastronomiczny powinien być gotowy pod koniec tego samego roku. Za realizację odpowiada firma Inmel, a projekt przygotowały biura TopoScape i Archigrest.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi, artykuły ogrodnicze Białołęka