Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Łazienki Królewskie zapraszają na wykład o ogrodach królewskich w Śródmieściu – z naciskiem na ogród zamkowy
Zachęcamy do udziału w wykładzie, który odbędzie się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Spotkanie stanowi część cyklu edukacyjnego pt. Królewskie Ogrody Warszawy.
Tytuł wykładu: „Ogród Zamkowy”
Data: 22 maja 2025 r.
Godzina: 14:00
Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie
Prelegentka: Agnieszka Żukowska
Organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
Królewskie ogrody powstawały z myślą o władcach, przy współpracy najlepszych architektów, ogrodników i artystów epoki. Ich imponujące rozmiary oraz kunsztowne założenia przestrzenne miały za zadanie podkreślać znaczenie i splendor rezydencji królewskich. Ogrody te harmonijnie łączyły się z miejskim układem przestrzennym, czego doskonałymi przykładami są Oś Saska oraz Oś Stanisławowska.
Koncepcje królewskich ogrodów inspirowały także właścicieli pałaców magnackich i dworów szlacheckich. Ich wpływ na rozwój sztuki ogrodowej w naszym kraju jest nie do przecenienia.
Warszawa może poszczycić się wyjątkowymi ogrodami rezydencyjnymi, m.in. przy Zamku Królewskim, w Wilanowie, Łazienkach, Ujazdowie czy przy dawnym Pałacu Saskim. Obecnie pełnią one funkcje publiczne jako parki miejskie lub otoczenie instytucji muzealnych.
Cykl „Królewskie Ogrody Warszawy” przybliża sylwetki najcenniejszych zachowanych historycznych ogrodów, pokazując ich przeszłość, ewolucję układu przestrzennego oraz obecne formy. Dodatkowo, poruszane są kwestie współczesnej troski o te przestrzenie: pielęgnacji, konserwacji oraz działań rewaloryzacyjnych.
Zmiany zachodzące w ogrodach są efektem zarówno naturalnych procesów starzenia się roślinności, jak i wpływu czynników zewnętrznych. Szczególnym okresem destrukcji był czas II wojny światowej. W 2025 roku przypada 80. rocznica jej zakończenia, a tym samym również momentu rozpoczęcia kompleksowej odbudowy miasta – w tym również jego ogrodów.
Postać profesora Longina Majdeckiego, który miał ogromny wkład w powojenną rewaloryzację stołecznych ogrodów królewskich, stanowi wspólny mianownik dla omawianych przestrzeni.
Partnerzy wydarzenia:
- Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi, artykuły ogrodnicze Śródmieście