Na osiedlu Stara Miłosna w Wesołej trwa budowa nowoczesnej Kulturoteki – miejsca, które po zakończeniu prac w 2026 roku połączy w sobie bibliotekę i dom kultury. Dziś odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły obiekt. W wydarzeniu uczestniczyła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
- To bardzo istotny moment dla mieszkańców Wesołej. W stolicy konsekwentnie wdrażamy koncepcję tzw. miasta 15-minutowego, w którym wszystkie podstawowe usługi dostępne są blisko miejsca zamieszkania – powiedziała Aldona Machnowska-Góra. – Kulturoteka to przykład takiej właśnie inwestycji, realizowanej z dala od centrum. W jednym budynku znajdą się: dom kultury, biblioteka publiczna oraz przestrzeń do aktywizacji lokalnej, otwarta dla osób w każdym wieku – podkreśliła. – Obiekt powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa – pojawią się tu panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz zielone tarasy i elewacje.
Nowe centrum kultury i aktywności.
Budynek zlokalizowany przy ul. Jana Pawła II 27 będzie posiadał trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Całkowita powierzchnia przeznaczona na działalność kulturalną to około 1400 m². Wewnątrz zaplanowano m.in.:
- salę widowiskowo-kinową ze sceną (ok. 300 m²),
- przestrzeń do tańca i zajęć ruchowych z lustrami,
- pomieszczenie muzyczne ze studiem nagraniowym,
- klub z kawiarnią i funkcją Miejsca Aktywności Lokalnej,
- salę wystawową oraz foyer z możliwością organizacji ekspozycji.
Obiekt pomieści jednorazowo nawet 300 osób. W otoczeniu budynku znajdzie się również teren do wydarzeń na świeżym powietrzu i scena plenerowa z zadaszeniem.
Z kolei część biblioteczna obejmie ok. 630 m² i będzie mieścić wypożyczalnię, czytelnię, zasoby multimedialne oraz stanowiska komputerowe.
Inwestycje w Wesołej nabierają tempa.
Prace budowlane są obecnie na zaawansowanym etapie. Zakończono wykonanie fundamentów oraz kondygnacji podziemnej. Aktualnie powstają ściany i stropy na poziomie gruntu – w technologii betonu architektonicznego. Na plac budowy dostarczono także specjalny zbiornik o pojemności 22 tys. litrów, który będzie wykorzystywany do gromadzenia i ponownego użycia deszczówki.
Zakończenie budowy Kulturoteki przewidziano na 2026 rok, ale to nie koniec ambitnych planów rozwojowych w dzielnicy.
- Po otwarciu nowego liceum, budowa Kulturoteki to kolejny przełomowy projekt dla Wesołej – zaznaczył burmistrz Marian Mahor. – Pracujemy już nad kolejnymi przedsięwzięciami – rozpoczynamy realizację placówki wsparcia dziennego dla młodzieży, planujemy konkurs architektoniczny na bibliotekę w osiedlu Centrum oraz projektujemy ścieżkę rowerową, która połączy naszą dzielnicę z Wawrem i Rembertowem – dodał.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - usługi budowlane Wesoła