Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie z udziałem Zuzanny Mielczarek i Kacpra Kępińskiego, poświęconej projektowi stworzonemu z myślą o studentach i ich potrzebach mieszkaniowych.
Czy centrum miasta może być miejscem dla studentów?
W Polsce studiuje obecnie około 1,2 miliona osób, jednak osiem największych ośrodków akademickich oferuje jedynie 82 tysiące miejsc w akademikach. Zdobycie takiego zakwaterowania jest nie lada wyzwaniem, a warunki często pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo, uczelnie często oferują akademiki na obrzeżach miast, co utrudnia dostęp do życia miejskiego i kulturalnego.
Młodzi ludzie, zwłaszcza studenci, należą do grup najbardziej dotkniętych trudną sytuacją na rynku mieszkaniowym. Brak dostępnych lokali, wysokie ceny wynajmu oraz nieuczciwe praktyki wynajmujących sprawiają, że znalezienie odpowiedniego lokum staje się coraz trudniejsze. W tym samym czasie centra miast, kiedyś pełne studenckiej energii, podlegają gentryfikacji i stają się miejscami niedostępnymi finansowo.
Czy jednak Warszawa, a zwłaszcza jej centrum, nie powinna być naturalnym miejscem dla młodych ludzi?
Studenci dla studentów – projekt nowego akademika.
W odpowiedzi na ten problem, studenci stworzyli koncepcję Kwartału Studenckiego na Placu Defilad, w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowego Placu Centralnego. Miejsce wybrane na realizację projektu to jedna z najdroższych działek w kraju, co stanowi symboliczny sprzeciw wobec wypychania studentów na peryferia. Manifest projektu jest jasny:
- Młodzi ludzie powinni wrócić do centrum miast.
- Należy budować więcej dostępnych cenowo i publicznych akademików.
- Trzeba inwestować w infrastrukturę dla studentów w Śródmieściu.
Wystawa i wydarzenia towarzyszące.
Ekspozycja znajduje się w pawilonie ZODIAK, tuż obok Placu Defilad. W ramach wydarzenia odbędzie się również debata na temat mieszkalnictwa studenckiego, w której udział wezmą architekci, przedstawiciele organizacji studenckich oraz eksperci z dziedziny urbanistyki i polityki mieszkaniowej.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także inne prace studentów dotyczące nowoczesnych rozwiązań mieszkaniowych w Warszawie, m.in. projekt budynku Szpiegowa oraz zagospodarowania terenów w rejonie targowiska Bakalarska.
Kto stworzył projekt?
Wystawa jest efektem pracy studentów z Inclusive Housing Studio na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Brnie (FAVUT) podczas semestru letniego 2023/2024.
To doskonała okazja, by zobaczyć, jak przyszli architekci wyobrażają sobie bardziej inkluzyjne i dostępne miasto dla studentów!
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - biura architektoniczne, projektowe Śródmieście