Nieestetyczne i często niebezpieczne – nielegalnie ustawione obiekty, w tym reklamy, szpecą przestrzeń miejską i mogą ograniczać widoczność, stwarzając zagrożenie na drogach. Dlatego regularnie prowadzimy ich usuwanie. W styczniu przeprowadziliśmy 565 kontroli, w wyniku których zlikwidowaliśmy 29 obiektów umieszczonych niezgodnie z przepisami.
Ciągły monitoring przestrzeni drogowej.
Na bieżąco kontrolujemy przestrzeń w pasie drogowym, sprawdzając, czy umieszczone tam konstrukcje – zwłaszcza reklamy – nie stanowią zagrożenia i czy posiadają wymagane zezwolenia.
W styczniu skontrolowaliśmy łącznie 565 miejsc, z czego 256 kontroli dotyczyło reklam. W efekcie usunęliśmy 24 nielegalne nośniki reklamowe oraz 5 innych obiektów postawionych bez zgody zarządcy drogi.
Dodatkowo wszczęliśmy 149 postępowań administracyjnych, w tym 79 dotyczących nielegalnych reklam. Wydaliśmy również 127 decyzji administracyjnych nakładających kary – 83 z nich odnosiły się do nielegalnych reklam.
Mieszkańcy również zgłaszają nielegalne obiekty.
Nasze działania to efekt nie tylko codziennych kontroli, ale także zgłoszeń od mieszkańców. Dzięki ich czujności możemy szybciej reagować na nielegalnie ustawione reklamy czy inne konstrukcje. Najskuteczniejszym sposobem zgłaszania takich przypadków jest kontakt z Miejskim Centrum Kontaktu pod numerem 19115. Zachęcamy do korzystania z tej formy interwencji.
Co dzieje się z usuniętymi reklamami?
Nielegalne nośniki trafiają do naszego magazynu. Jeśli właściciel nie zgłosi się po odbiór lub nie uda się go ustalić, reklamy są stopniowo utylizowane.
Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, za zajęcie pasa drogowego bez wymaganej zgody naliczana jest kara w wysokości dziesięciokrotności opłaty za dany okres. Koszty zależą m.in. od wielkości reklamy, czasu jej ekspozycji oraz kategorii drogi. Na przykład, jeśli reklama o powierzchni 5 m² była umieszczona na pasie drogowym drogi powiatowej przez 30 dni, a obowiązująca stawka wynosiła 3,10 zł za dzień, to kara wyniosłaby 4650 zł.
Nie tylko reklamy podlegają kontroli.
Oprócz nielegalnych reklam monitorujemy również inne obiekty, takie jak kioski, stragany czy pojemniki na odzież. W 2024 roku przeprowadziliśmy aż 10,3 tys. kontroli, które doprowadziły do usunięcia 457 nielegalnych reklam oraz 384 innych obiektów znajdujących się w pasie drogowym bez zezwolenia.
W ciągu roku wszczęliśmy 1713 postępowań administracyjnych związanych z nielegalnym zajęciem pasa drogowego – z czego 989 dotyczyło reklam. Łącznie wydaliśmy 1434 decyzje administracyjne nakładające kary, w tym 751 związanych z reklamami.
Nielegalnie ustawione obiekty nie tylko pogarszają estetykę miasta, ale mogą też wpływać na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Dlatego konsekwentnie działamy, by eliminować takie naruszenia i przywracać porządek w przestrzeni publicznej.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - agencje reklamy Ochota