26 stycznia przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji, obchodzony od 2005 roku na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Zabieg ten miał miejsce w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
Celem tego dnia jest popularyzowanie wiedzy o transplantacjach, zwiększanie świadomości społecznej na temat przeszczepów oraz docenienie pracy lekarzy i naukowców związanych z tą dziedziną medycyny.
Transplantacja narządów to metoda ratująca życie, polegająca na przeszczepieniu organu, tkanek lub komórek od dawcy do biorcy. W przypadku ciężkiej niewydolności narządów, takich jak nerki, wątroba, serce czy płuca, jest to często jedyna szansa na skuteczne leczenie. Eksperci podkreślają, że jeden dawca może uratować życie czterem osobom, a także wydłużyć życie kolejnym czterem.
Z danych POLTRANSPLANTU – jednostki organizacyjno-koordynacyjnej ds. transplantacji – wynika, że w 2024 roku w Polsce przeprowadzono 2 150 przeszczepień narządów od zmarłych dawców, w tym 1 130 nerek, 615 wątrób, 202 serca, 147 płuc, 10 trzustek oraz 46 przeszczepów wielonarządowych.
Każdy z nas może przyczynić się do rozwoju transplantologii poprzez:
- Rozmowy z bliskimi – jasne określenie swojej woli ułatwia podejmowanie decyzji w trudnych momentach.
- Zapisanie się do rejestru dawców szpiku – dla osób z białaczką szpik dawcy bywa jedyną szansą na zdrowie.
- Propagowanie idei dawstwa organów – edukacja i zwiększenie świadomości mogą wpłynąć na liczbę przeszczepów.
Dzień Transplantacji to również moment, by wyrazić wdzięczność rodzinom dawców, które w obliczu osobistej tragedii dają innym szansę na nowe życie. To także okazja, by uhonorować lekarzy, pielęgniarki i wszystkie osoby zaangażowane w proces przeszczepów – ich praca ratuje tysiące istnień.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Piaseczno.