W ramach programu profilaktycznego raka szyjki macicy wprowadzono dwa nowoczesne testy diagnostyczne: test na obecność wirusa HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC).
Rak szyjki macicy to nowotwór, którego głównym czynnikiem ryzyka jest długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Test HPV HR umożliwia wykrycie obecności wirusa HPV oraz identyfikację szczególnych typów wirusa, w tym tych o wyższym ryzyku onkogennym, takich jak typy 16 i 18.
Pobieranie wymazu z szyjki macicy odbywać się będzie na podłożu płynnym, co pozwala na jednoczesne wykonanie testu molekularnego HPV HR oraz oceny mikroskopowej (LBC) z tej samej próbki (tzw. triage). Badanie to będzie dostępne dla kobiet w wieku 25–64 lata. W przypadku wyniku negatywnego testu HPV HR, kobieta będzie mogła poddać się badaniu co 5 lat. Natomiast jeśli wynik testu będzie pozytywny, przeprowadzi się cytologię na podłożu płynnym (LBC). W przypadku wykrycia zmian w wyniku cytologii, pacjentka zostanie skierowana na dodatkowe badania diagnostyczne w celu pogłębionej analizy.
Tego rodzaju zmiany zostały zaprezentowane w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego świadczeń gwarantowanych w ramach programów zdrowotnych, który został opublikowany 17 stycznia br. i skierowany do konsultacji publicznych.
Celem tych zmian jest umożliwienie kobietom dostępu do nowoczesnych badań przesiewowych, które są bardziej efektywne i precyzyjne.
Wśród czynników odpowiedzialnych za zmiany na szyjce macicy, najczęściej wskazuje się infekcje wysoko onkogennymi typami wirusa HPV, w szczególności typami 16 i 18. Dlatego test HPV HR jest uznawany za kluczowe badanie w profilaktyce raka szyjki macicy.
Wprowadzenie testu HPV oraz cytologii na podłożu płynnym nie oznacza rezygnacji z cytologii tradycyjnej. Placówki medyczne będą miały czas na płynne przejście do nowego systemu diagnostycznego.
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Marki.