Od lat HIV dotyka miliony ludzi na całym globie. W 2023 roku statystyki wskazywały, że około 40 milionów osób żyło z wirusem, z czego 1,3 miliona nowych przypadków odnotowano w ciągu roku, a blisko 630 tysięcy osób zmarło z przyczyn związanych z HIV. Wciąż około 9,3 miliona osób nie ma dostępu do terapii ratującej życie. Aby zwrócić uwagę na powagę problemu, od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Tegoroczne hasło:
W 2024 roku Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) promuje hasło: „Wybierz drogę praw” (Take the rights path). Zwraca ono uwagę na konieczność przeciwdziałania dyskryminacji, wspierania społeczności dotkniętych HIV i eliminacji barier ograniczających dostęp do opieki.
Kluczowe Wyzwania:
UNAIDS podkreśla, że skuteczna walka z HIV wymaga:
- Wzmocnienia liderów społeczności zagrożonych HIV i żyjących z wirusem.
- Wprowadzenia regulacji wspierających świadczenia zdrowotne i przestrzeganie praw człowieka.
- Usunięcia szkodliwych przepisów, a także wdrożenia działań promujących integrację i równe traktowanie.
Raport UNAIDS z okazji Światowego Dnia AIDS 2024 wskazuje, że przestrzeganie praw człowieka jest kluczowe dla zakończenia pandemii AIDS do 2030 roku, co jest jednym z celów wyznaczonych przez ONZ.
Globalne Wyzwania a HIV:
W ostatnich latach pandemia COVID-19 oraz inne kryzysy światowe spowolniły postępy w walce z HIV, ograniczając dostępne zasoby i zwiększając ryzyko dla milionów ludzi. Dlatego priorytetem jest kontynuowanie działań wspierających osoby z HIV oraz prewencja nowych zakażeń.
Polska w Walce z HIV:
W naszym kraju realizowany jest Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2022–2026. Główne cele programu to:
- Ograniczenie nowych zakażeń HIV poprzez edukację, prewencję i szeroki dostęp do informacji.
- Poprawa jakości życia osób żyjących z HIV/AIDS oraz ich bliskich, dzięki wsparciu organizacji pozarządowych i projektów integracyjnych.
Program jest realizowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS pod nadzorem Ministra Zdrowia, a finansowanie leczenia zapewnia NFZ.
Statystyki w Polsce:
Do końca 2023 roku w Polsce zdiagnozowano 32 935 przypadków zakażeń HIV, w tym 4 194 przypadki AIDS, a 1 496 osób zmarło. Na dzień 30 września 2024 roku terapią antyretrowirusową (ARV) objętych było około 20 tysięcy pacjentów, w tym 151 dzieci.
Jak Możesz Pomóc?
1 grudnia możesz okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV, przypinając Czerwoną Kokardkę, symbol solidarności i wsparcia. Możesz również udostępniać ten symbol w mediach społecznościowych, promując świadomość na temat HIV i AIDS.
Razem możemy działać na rzecz świata bez AIDS!
To jeden z artykułów powiązanych z branżą - lekarze, przychodnie prywatne Wawer.