Przedstawiciele Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Mokotów, w towarzystwie funkcjonariuszy policji z Wydziału Prewencji KRP - Warszawa II, uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które miało miejsce w auli przy Kościele pw. Św. Jana z Dukli, ulokowanym na ul. Czerniakowskiej 2/4.
Wydarzenie współorganizowali: Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Mokotów, Rada i Administracja Osiedla „Bernardyńska”, Rada i Administracja Osiedla „Idzikowskiego”, Radna Dzielnicy Mokotów oraz Warszawska Rada Seniorów.
Seniorzy stanowią grupę społeczną najbardziej narażoną na oszustwa i manipulacje. Dlatego kluczowe jest zwiększenie ich świadomości na temat zagrożeń związanych z kradzieżą danych osobowych, loginów, haseł i innych wrażliwych informacji oraz zachęcanie ich do nieudostępniania takich danych przestępcom.
Spotkanie, które miało miejsce 9 października, rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości oraz seniorów przez Kierowniczkę Administracji Osiedla „Bernardyńska” i Przewodniczącą Rady Osiedla.
Następnie przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Mokotów, wspólnie z funkcjonariuszami KRP - Warszawa II, przeprowadzili prezentację na temat bezpieczeństwa w ramach projektu „Seniorze. Babciu. Dziadku... Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, który jest finansowany w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
Uczestnicy zostali poinformowani o stanie bezpieczeństwa w swoim otoczeniu oraz sposobach ochrony przed najczęściej występującymi przestępstwami, które ich dotyczą.
Omówiono powszechne metody wyłudzania pieniędzy, stosowane przez oszustów, takie jak „na wnuczka” czy „na policjanta”, a także strategie ochrony przed nimi oraz reakcje, które powinny podjąć starsze osoby w przypadku telefonu od nieznajomego:
- natychmiast rozłączyć się;
- skontaktować się z najbliższą osobą;
- zadzwonić tylko na znany numer;
- jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji.
Dodatkowo omówiono działania, jakie podejmuje Policja w celu ochrony starszych osób przed oszustwami.
Poruszono również zasady bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, jak również bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym. Seniorzy zostali zapoznani z Europejskim Numerem Alarmowym 112.
Po zakończeniu prezentacji seniorzy wzięli udział w dyskusji, dzieląc się swoimi doświadczeniami dotyczącymi prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów.
Na zakończenie wręczono seniorom kalendarze oraz materiały informacyjne zatytułowane „Seniorze. Babciu, Dziadku... Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, a także opaski odblaskowe oraz ulotki dotyczące bezpieczeństwa, przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy.