Aspirant sztabowy Krzysztof Tomczak, dzielnicowy z Bielan, od 2004 roku systematycznie oddaje krew, będąc członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Komendzie Stołecznej Policji. Funkcjonariusz, który pełni służbę w policji od 16 lat, przekazał już ponad 33 litry krwi, ratując życie i zdrowie wielu osób. Jego postawa stanowi doskonały przykład, jak zawodowa służba może łączyć się z pomocą dla innych.
Dzielnicowy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, aspirant sztabowy Krzysztof Tomczak, od lat angażuje się w ratowanie ludzkich żyć. Od 2004 roku regularnie oddaje krew, będąc aktywnym członkiem Klubu Honorowego Dawcy Krwi PCK przy Komendzie Stołecznej Policji. Dotychczas przekazał już ponad 33 litry tego bezcennego daru, ratując wiele osób w potrzebie.
Aspirant sztabowy Krzysztof Tomczak, który służy w policji od 16 lat, udowadnia, że pomoc innym to nie tylko obowiązek zawodowy, ale także życiowa misja. Jego zaangażowanie stanowi inspirację dla jego kolegów z pracy oraz mieszkańców Bielan. Ostatni raz krew oddał w Mikołajki, reagując na apel jednej z osób z Klubu Honorowego Dawcy Krwi.
Klub PCK, do którego należy dzielnicowy, skupia wielu funkcjonariuszy stołecznej policji, którzy regularnie angażują się w akcje oddawania krwi.
Aby zostać honorowym dawcą krwi, należy spełnić kilka podstawowych wymagań:
- Wiek i waga – dawca musi mieć od 18 do 65 lat i ważyć minimum 50 kg.
- Dobry stan zdrowia – osoba oddająca krew powinna być zdrowa, bez objawów przeziębienia, infekcji czy przewlekłych chorób.
- Odpowiedni odstęp między donacjami – pełną krew można oddać nie częściej niż co 8 tygodni (dla mężczyzn) lub 12 tygodni (dla kobiet).
- Przeciwwskazania – czasowa dyskwalifikacja może dotyczyć osób po przebytych chorobach zakaźnych, operacjach lub przyjmujących niektóre leki.
- Odpowiednie przygotowanie – przed oddaniem krwi należy odpocząć, odpowiednio nawodnić organizm oraz zjeść lekki posiłek.
Oddawanie krwi wiąże się z wieloma korzyściami:
- Dwa dni wolne od pracy – dzień oddania krwi oraz kolejny dzień.
- Posiłek regeneracyjny – po oddaniu krwi dawca otrzymuje posiłek o wysokiej kaloryczności.
- Ulgi podatkowe – ilość oddanej krwi można odliczyć w rozliczeniu PIT.
- Bezpłatne badania – przed donacją przeprowadzane są podstawowe badania, takie jak morfologia czy poziom hemoglobiny.
- Status Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi – po oddaniu odpowiedniej ilości krwi (6 litrów dla kobiet, 12 litrów dla mężczyzn) dawca uzyskuje prawo do bezpłatnych leków z listy refundowanej i priorytetowego dostępu do usług medycznych.
Działania aspiranta sztabowego Krzysztofa Tomczaka to doskonały przykład, jak niewielka ilość poświęconego czasu może pomóc innym. Regularne oddawanie krwi to akt empatii, odwagi i odpowiedzialności społecznej, który zasługuje na szczególne wyróżnienie. Komenda Rejonowa Policji Warszawa V zachęca wszystkich mieszkańców do rozważenia tej formy pomocy i podążania śladem bielańskiego dzielnicowego.