Zapraszamy po bezpłatne nasiona łąki kwietnej, które można odbierać w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) oraz w MAL Kajakowa 12b. Jedna osoba może otrzymać do 2 torebek nasion – ilość wystarczająca na założenie łąki na powierzchni ok. 10 m2.
Nasiona wydawane będą przy okazji:
- Światowego Dnia Dzikiej Przyrody - 3 marca 2024 r., (wydawanie nasion nastąpi 1 marca br.),
- Dnia Wiosny - 21 marca 2024 r.,
- Światowego Dnia Doceniania Chwastów - 28 marca 2024 r.,
- Dnia Ziemi - 22 kwietnia 2024 r.
Nasiona te najlepiej wysiać jeszcze w tym roku – wczesną wiosną lub wczesną jesienią.
Zanim zaczniesz zakładać łąkę kwietną zamiast istniejącego trawnika przyjrzyj się rosnącym tam roślinom. Możliwe, że na terenie, na którym planowałeś/aś założenie łąki kwietnej rośnie już duża ilość różnych gatunków i nie warto akurat w tym miejscu burzyć już dobrze funkcjonującego ekosystemu. Sprawdź czy nie są to gatunki inwazyjne, których z pewnością warto pozbyć się z terenu. W rozpoznaniu gatunków roślin mogą Ci pomóc książki do oznaczania gatunków roślin łąkowych, czy też aplikacje do rozpoznawania roślin.
Dlaczego warto mieć u siebie łąkę kwietną?
- łąki kwietne pomagają zmniejszać negatywne skutki zmian klimatycznych, ponieważ zwiększają retencję wody opadowej na danym terenie, (co jest istotne również dla utrzymania drzew i krzewów). Rzadko koszone tereny z roślinami łąkowymi utrzymują wilgoć, przez co znacznie obniżają temperaturę otoczenia.
- zwiększając powierzchnię łąk kwietnych zmniejszamy ryzyko podtopień lokalnych i zatrzymujemy wody opadowe na danym obszarze. Pamiętajmy, że Polska jest krajem o ogromnym deficycie wody i jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Regularnie koszone trawniki, aby pozostać pięknie zielone muszą pochłonąć ogromne ilości wody, także łąki kwietne są rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak również i ekonomicznie uzasadnionym.
- łąki kwietne sprzyjają bioróżnorodności, np. dają bazę pokarmową dla ptaków, w postaci nasion traw oraz owadów bytujących w trawach. Warto pamiętać, że ptaki, owady, pająki zamieszkujące trawy są również wrogami naturalnymi kleszczy.
- dzięki dużej różnorodności barw i form, łąki kwietne są pięknym urozmaiceniem krajobrazowym,
- łąki kwietne są również dobrymi roślinami antysmogowymi.
Mieszanki składają się wyłącznie z rodzimych gatunków roślin i są przeznaczone na gleby wilgotne i urodzajne, a także na gleby suche i przeciętne.