Przedstawiciele Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Targówek wraz z policjantami z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji po raz kolejny zorganizowali spotkania na temat bezpieczeństwa w przedszkolach na warszawskim Targówku. Zajęcia odbyły się 26 i 31 stycznia 2024 roku.
Funkcjonariusze warszawskiej „drogówki” i pracownicy SCB odwiedzili dwa przedszkola, a mianowicie Przedszkolne nr 150 przy ul. Prałatowskiej 12 i Przedszkole nr 18 przy ul. Bolivara 6. Dla dzieci jest to zawsze duże wydarzenie i ogromna radość, ale też doskonała okazja do sprawdzenia i poszerzenia swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.
Na początku funkcjonariusze Policji omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące poruszania się na drodze. Dla dzieci najważniejsze są zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych, zarówno tam, gdzie jest sygnalizacja świetlna, ale też w miejscach gdzie jej nie ma. Przedszkolaki wiedzą, że zanim wejdą na tzw. „zebrę” najpierw muszą się zatrzymać i rozejrzeć w lewo – prawo – lewo. Dopiero po wykonaniu tych czynności mogą wejść na jezdnię. Jeśli na przejściu dla pieszych jest sygnalizacja świetlna, to trzeba poczekać na zapalenie zielonego światła.
Policjanci przypomnieli dzieciom, że na rowerze lub hulajnodze mogą jeździć po chodniku tylko pod opieką dorosłej osoby. Ścieżką rowerową będą mogły się poruszać dopiero po ukończeniu 10. roku życia pod warunkiem, że będą posiadać kartę rowerową.
Podczas podróżowania samochodem niezmiernie ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci dodatkowo powinny podróżować w foteliku, żeby zapięte pasy znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Mają one chronić, a nie stwarzać zagrożenie.
Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem odpowiadali na pytania i zagadki Policjantów, a także w aktywny sposób uczestniczyły w ćwiczeniach praktycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa na drodze.
Największą ciekawość wzbudziło umundurowanie funkcjonariuszy Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dzieci mogły zobaczyć z bliska czapkę policyjną, pas, tarczę świetlną i gwizdek. .
W nawiązaniu do akcji „Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny” funkcjonariusze Policji przeprowadzili eksperyment widoczności odblasków, podczas którego dzieci mogły zobaczyć, jak działa odblask w ciemności i jak ważne jest jego posiadanie.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały zawieszki odblaskowe ufundowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy, które przyczepione do kurtki lub plecaka mają ogromny wpływ na bycie widocznym na drodze.