Masz informację o aktualnościach i wydarzeniach niekomercyjnych w Warszawie i okolicach? Napisz do nas na adres reklamawarszawa@gmail.com a my je opublikujemy w naszym Portalu.
Wydarzenia niekomercyjne (kulturalne, charytatywne, wolne od opłat itd.) zamieszczane są bezpłatnie.
Wydarzenia komercyjne (imprezy zamknięte, imprezy okolicznościowe, płatne) mogą zamieszczać tylko firmy, które mają wykupiony w naszych Portalach jeden z wpisów płatnych.


Powiatowy Młodzieżowy Domu Kultury w mieście Otwock zaprasza na Rodzinny Piknik Naukowy, czyli spotkanie z nauką poprzez zabawę. Ósma edycja jest zaplanowana na sobotę 9 września, w godz. 10.00 – 14.00.
Na stanowiskach związanych z różnymi dziedzinami nauki, każdy będzie mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego, rozwiązać zadanie, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania lub samodzielnie coś wykonać. Uczestnicy przy wejściu dostaną „karnet”, na którym będą zbierać stempelki za udział w różnych aktywnościach. Karnety powędrują do skrzynki i wezmą udział w losowaniu nagród pod koniec imprezy.
Oprócz podmiotów zewnętrznych, jak np. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, stacjonarne planetarium, lokalne szkoły językowe i firmy zajmujące się edukacją, stanowiska poprowadzą nauczyciele i wolontariusze PMDK oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych nr 1 i nr 12 w Otwocku.
Na kilku stanowiskach gastronomicznych będzie można kupić lody, tosty, wodę mineralną lub ciasto.
Wstęp na imprezę jest wolny. Do dnia pikniku będziemy codziennie publikować krótkie opisy wszystkich stanowisk na profilu PMDK na Facebooku.


Ośrodek Kultury w Markach zaprasza na Dzień Otwarty. Pragniesz wzbogacić swoje życie o inspirujące wydarzenia, warsztaty i spektakle? Świetnie, bo to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten dzień w Mareckim Ośrodku Kultury.
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w sobotę 9 września. Startujemy w samo południe. Przygotowaliśmy moc atrakcji. Dzień Otwarty to niepowtarzalna okazja, aby poznać nasze wnętrza pełne magii i inspiracji oraz zanurzyć się w twórczej atmosferze tego wyjątkowego miejsca.
Czekają na Was:
- 12:00 MAŁA AKADEMIA MUZYKI – pokazowe zajęcia
- 13:00-16:00 rozmowy z instruktorami oraz zapisy do sekcji i zespołów
- 14.00 KROPLA W MORZU – kolaż z nagrodami
- 15.00 ACTION PAINTING, czyli nieskrepowane chlapanie farbą
- 16:00 BREAK DANCE – pokazowe zajęcia
Stworzymy razem wielkoformatowy obraz, rozstrzygniemy konkurs POCZTÓWKA Z WAKACJI i wylosujemy nagrody. Będzie czekał na Was kolorowy bufet.
Partnerem wydarzenia jest Wodociąg Marecki, który przygotował własne niespodzianki i zaprosi na nowy cykl eko-warsztatów.
Widzimy się 9 września? DO ZOBACZENIA!


Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na koncert orkiestry dętej OSP Józefów w ramach Letnich Koncertów Ogrodowych.
Nasza orkiestra to grupa utalentowanych artystów, których połączyła wspólna pasja, dlatego zdecydowaliśmy się na założenie zespołu jakim jest orkiestra dęta. W jej skład w dużej części wchodzą uczniowie szkół II stopnia z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 Warszawie, którzy na przestrzeni ostatnich lat rozwijają swój talent u utytułowanych pedagogów. Nasi muzycy mają ogrom doświadczeń poprzez liczne koncerty, warsztaty muzyczne i udział w konkursach w całym kraju.
W dużej mierze inspiracją do zapoczątkowania współpracy młodych muzyków były wielokrotne występy w szeregach orkiestry dętej pod batutą znakomitego dyrygenta i kompozytora Jarosława Praszczałka, w takich instytucjach muzycznych jak Filharmonia Narodowa i Filharmonia Bałtycka.
Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II w Józefowie.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz zaprasza na na siepniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu.
Będziemy rozmawiać o powieści „Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery i ekranizacji pod tym samym tytułem w reżyserii Philipa Kaufmana z 1988 roku.
Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18:00) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.
Spotkanie dla zamkniętej grupy. Pytanie o uczestnictwo prosimy kierować pod adres mailowy: dkkifwyp16@gmail.com
Nieznośna lekkość bytu – Milan Kundera - wydana po raz pierwszy w 1984 roku Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa lekkość.


Gra terenowa Wolskie safari to zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat. Gra inspirowana jest Cyfrowym Archiwum Społecznym Wolskie Regionalia, podczas której uczestnicy rozwiązują zagadki.
Organizatorem gry terenowej jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola.
Wyrusz tropem wolskiej przyrody. Podejmij wyzwanie, rozwiąż zagadki i odnajdź rozproszone zwierzęta. Na końcu wyprawy czeka na Ciebie nagroda.
Wstęp wolny.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Włochy zaprasza do zapoznania się z wystawą historyczną pt. W cieniu Powstania Warszawskiego – włochowskie historie.
Inspiracją do jej powstania było odnalezienie na strychu domu przy ulicy Chrościckiego 22 (dawniej Mickiewicza i Mikowa) we Włochach dokumentów pochodzących z okresu II wojny światowej, dotyczących głównie udzielania pomocy paramedycznej i medycznej rannym cywilom i żołnierzom, organizacji punktów pomocy medycznej i zachowania w czasie aresztowania.
Dokumenty zostały odnalezione w domu, który zamieszkiwała m.in. rodzina Sajków: Olga Sajkowa – położna i pielęgniarka, współpracowniczka księdza Juliana Chrościckiego, uczestniczka ruchu oporu, organizatorka punktów medycznych we Włochach i szkoleń dla sanitariuszek, które miały udzielać pomocy rannym powstańcom; mąż pani Olgi – Jan Sajko i ich córka Halina – organizatorka działalności konspiracyjnej we Włochach, uczestniczka walk w czasie Powstania Warszawskiego. O spotkaniach żołnierzy AK w domu państwa Sajków i ukrywaniu się ich na strychu w sytuacji zagrożenia opowiedział nam pan Józef Świacki – członek rodziny pani Sajkowej.
Celem wystawy jest zaprezentowanie odnalezionych dokumentów w kontekście innych dokumentów i wspomnień, relacji zgromadzonych w Multimedialnym Archiwum Miasta Ogrodu Włochy..
Wystawa będzie prezentowana w okresie od 14 sierpnia do 15 września w Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI we Włochach.
Za pomoc w jej organizacji dziękujemy:
- Muzeum Łazienki Królewskie,
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
- oraz p. Tomaszowi Skowrońskiemu autorowi fontu zai_Consul Polish Typewriter, użytego w tytule wystawy.


Biblioteka Publiczna Dzielnicy Wilanów zaprasza na potkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz.
Czym jest samotność w Szwecji? Jak bardzo różnimy się od Skandynawów, którzy lubią i cenią sobie przebywanie bez towarzystwa? Co charakteryzuje mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego? O związkach i podejściu do miłości, które obrosło już legendą, kwestii czytelnictwa oraz ciszy będziemy rozmawiać z Katarzyną Tubylewicz.
Z autorką "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą" pomówimy o otwartości Szwedów na kultury, największych zaletach życia w Szwecji oraz najgorszych bolączkach tego narodu. Poruszymy również temat moralności, uczenia się na błędach i bycia wzorem bogatego i nowoczesnego państwa, które wszystko robi po swojemu.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki.


Ośrodek Działań Twórczych "Zielona" w Dzielnicy Wesoła, przy ulicy Wilanowskiej 3 zaprasza na giełdę podręczników i książek wszelakich.
Giełda odbędzie się 26 sierpnia w godz. 10.00-12.30 na terenie zewnętrznym przy ODT „Zielona”. Udostępniamy nieodpłatnie miejsce na kiermasz podręczników dla szkół ponadpodstawowych i książek wszelakich.
Zapraszamy sprzedających i kupujących na wyprzedaż książek szkolnych i nie tylko.
Wstęp wolny dla Wszystkich!


Już 3 września zapraszamy Was na Piknik Rodzinny z OSiR Wawer. Wydarzenie odbędzie się w godz. 12.00-16.00 przy ul. V Poprzecznej 22 Warszawa (plac zabaw).
W trakcie pikniku będą czekać na Was następujące atrakcje:
- gry i zabawy z nagrodami;
- animacje na scenie i konkursy;
- spotkanie z alpakami;
- pokaz iluzji baniek mydlanych;
- malowanie twarzy;
- wata cukrowa;
- loteria fantowa.
Z nami z pewnością będziecie świetnie się bawić. Wspólnie zakończymy sezon wakacyjny i naładujemy baterie dobrą energią na początek roku szkolnego.
Zapraszamy!


Hip Hop łączy a nie dzieli! Zapraszamy na drugą edycję Nasz Hip Hop Festiwal. W tym roku odbędzie się w piątek, 8 września, w Arenie Ursynów (ul. Pileckiego 122). Akcja będzie miała również charakter charytatywny – zbierane będą pieniądze na wsparcie Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.
„Nasz Hip Hop Festiwal” startuje o godz. 18.00. Line-up koncertowy jest na razie owiany tajemnicą. Zdradzić możemy jeden zespół – to legendarny Molesta Evenement! Warto na bieżąco śledzić wydarzenie na Facebooku.
W tym roku festiwal otrzymał status imprezy masowej, czyli w Arenie Ursynów będzie się bawić 1500 osób. Darmowe wejściówki będą do pobrania na portalu biletyna.pl. Pierwsza pula startuje już w sobotę, 19 sierpnia, o godz. 18.00. Wejściówki będzie można także wygrać w konkursach organizowanych na FB przez Urząd Dzielnicy Ursynów.
Podczas koncertów do puszek będą zbierane pieniądze dla Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa. Ursynowskie hospicjum potrzebuje przede wszystkim koncentratorów tlenu, które zapewniają pacjentom bezpieczeństwo i życie w komforcie. Do zebrania jest dokładnie 51 tys. zł. Możecie dołączyć do zbiórki w każdej chwili wesprzeć na stronie zrzutka.pl.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 9 września 2022 roku. Raperzy z całej Polski zostawili serce na scenie. Zagrali m.in. Hemp Gru, Polska Wersja, Dixon37, Ero JWP, Nizioł, Dudek czy Małach/Rufuz.
Organizatorem wydarzenia jest Agencja HHS Paweł Grabeus, partnerami są Urząd Dzielnicy Ursynów oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus zaprasza na wakacyjne spotkanie DKK Filii Skorosze.
W dniu 23.08.2023 r. o godz. 18:00 odbędzie się wakacyjne spotkanie DKK Filii Skorosze, w ramach którego omawiana będzie książka Natalia de Barbaro „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”.
Zapisy: mprzadka@bpursus.waw


Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98, przy ulicy Kondratowicza 23 w dzielnicy Targówek zaprasza na zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci, czyli głośne czytanie fragmentu książki, a następnie przygotowanie pracy plastycznej, której motywem przewodnim będzie poznany tekst literacki. (zajęcia dla uczniów szkół podstawowych – klasy I–III, w ramach akcji Lato w Mieście)
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: telefon 22 811 18 57, e-mail w98@multibiblioteka.waw.pl


Staromiejski Dom Kultury w Dzielnicy Śródmieście zaprasza na wystawę Zofii Pałuchy i Laury Radzewicz pod nazwą "Hit Me With Your Car".
Rozpędzony i rozgrzany do granic możliwości samochód ciągle przyśpiesza. Wokół unosi się pył, słychać pisk palonych opon. Widok z okna rozmazuje się poprzez osiąganą prędkość. Czuć zapach spalin, a za chwilę może także krwi. Napięcie ciągle wzrasta. Scena niczym z filmu katastroficznego na moment przed spektakularnym wypadkiem i totalną destrukcją, która pojawia się w filmie Laury Radzewicz, staje na wystawie się metaforą współczesności. Wyczekujemy kulminacyjnego momentu. Obrazy przemocy i nieszczęść akumulują się, a apokalipsa ciągle nie nadchodzi. Utknęliśmy w niekończącej się katastrofie, którą oglądamy w zwolnionym tempie. Najczęściej za pośrednictwem ekranu, aplikacji, krótkich filmów czy memów.
Jak zauważa Steven Shaviro w książce “No Speed Limit” intensyfikacja horroru współczesnego kapitalizmu nie powoduje oczekiwanej eksplozji, a co za tym idzie rewolucyjnej zmiany. Patrzenie na te obrazy w filmach i Internecie oferuje raczej płytką satysfakcję i ulgę. Poczucie, że dotarliśmy do dna. Już wiemy, że nie może być gorzej. Jeśli memy to artykulacja zbiorowej nieświadomości, to popularne memy “this is fine”, “tolerance training for eternity in hell” czy te pochodzące z “American Psycho” odzwierciedlają śmieszno-smutnawy, pogodzony z rzeczywistością stosunek do permanentnego stanu kryzysu ekologicznego, politycznego i ekonomicznego.
Na wystawie prezentujemy najnowszą serię obrazów Zofii Pałuchy, w których artystka wykorzystuje zmanipulowane materiały “found footage” pochodzące z Internetu tworzące współczesny “strumień świadomości” oraz film VR i instalacje Laury Radzewicz, opowiadające o kondycji jednostki w czasach automatyzacji, władzy algorytmów i późno kapitalistycznych praktyk. Razem z artystkami przemierzamy przestrzenie wielkich korporacji, interfejsy aplikacji, siłownie, alt-rightowe czaty i sensacyjne nagłówki siejące moralną panikę wokół satanizmu. Oglądamy sceny przemocy wobec kobiet - zmanipulowane obrazy z pacyfikacji protestów i obrazy pornograficzne - które już wiele razy widziałyśmy, a nadal wyglądają jak stopklatki z filmów science fiction. Artystki próbują uchwycić estetykę technoakceleracjonizmu. Badają wizualność Internetu, który miał być demokratycznym i transparentnym narzędziem. Stał się jednak miejscem manipulacji oraz generowania kapitału przez korporacje technologiczne, które zarabiają na wojnach kulturowych, konfliktach społecznych, a także powstawaniu nowoplemiennych grup i promowanych przez nie sposobach radzenia sobie z rzeczywistością, które często ocierają się o praktyki magiczne czy teorie spiskowe.
kuratorka: Michalina Sablik
koordynacja: Kaja Werbanowska
partnerzy: Dom Kultury Praga
Wystawa jest częścią programu obchodów rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta w Śródmieściu.


Dom Kultury Wygoda w Dzielnicy Rembertów zapraszamy mieszkańców na plenerowy spektakl teatralny dla dzieci.
Muzyczny spektakl z udziałem czterech artystów: Czochera (znanej z programu „Mam Talent” maskotki), dwóch aktorów i jednego brzuchomówcy. Program jest aktywny, zabawny, muzyczny i pozwala publiczności na włączenie się w jego fabułę!
Autorski scenariusz oraz specjalnie napisana do spektaklu muzyka zapewniają odbiorcom świetną zabawę jednocześnie przypominając piękne i czasami zapomniane już nieco wiersze dla dzieci Marii Konopnickiej.
Do spektaklu zostanie dodana część prestidigitatorska z udziałem dzieci – przewidziane są konkursy z drobnymi nagrodami.
Czas trwania całości: ok 60 minut
Wykonanie: Fundacja ART
Miejsce: scena plenerowa Domu Kultury „Wygoda”, ul. Koniecpolska 14 w Rembertowie (w razie niepogody spektakl zostanie przeniesiony do wewnątrz budynku)
Wstęp wolny.


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga Południe zaprasza do Czytelni Naukowej nr V przy ulicy Meissnera 5 na sierpniowe spotkanie "Klubu Fantastycznych Spotkań".
W tym miesiacu zajmiemy się omawianiem książki Andrzeja Pilipiuka "Operacja Dzień Wskrzeszenia".


Ośrodek Kultury Dzielnicy Ochota zaprasza na wystawę retro komputerów i konsol 30+.
Wystawa, to wieloletni zbiór, pasjonata retro komputerów, który wie co i w jaki sposób pokazać. Prezentowane eksponaty będą dostępne w zasięgu ręki dla wszystkich zwiedzających. Będzie można ich dotknąć, obejrzeć z bliska, będą w dużej części uruchomione z możliwością zagrania i zapoznania się z ich obsługą.
Zaprezentowane zostaną również, najróżniejsze rozszerzenia i akcesoria współpracujące z retro komputerami, oraz w wielu przypadkach, pokazana będzie ich realna konstrukcja wewnętrzna.
Wśród prezentowanych eksponatów, znajdą się między innymi, komputery 8 /16 bit, oraz przeróżne konsole produkcji takich firm jak: Atari, Commodore, Amstrad, Schneider, Sinclar, Philips, Sony, Sega, Nintendo, Pegasus i dużo, dużo, innych.
Przykładowe gry: Mario w wielu odmianach na wielu różnych platformach, Sonic, River Raid, Prince of Persja, GODS,DOOM.
Planowane wydarzenia towarzyszące:
- 21.08.2023 | 16:00-20:00 - Mario i River Raid, gramy rodzinnie na wielu różnych platformach
- 23.08.2023 | 16:00-18:00 - Prezentacja i omówienie różnorodnych kart rozszerzeń, niezbędnych do budowy własnego retro komputera. Złożenie i uruchomienie retro komputera od podstaw.
- 25.08.2023 | 16:00-18:00 - Praktyczny pokaz obsługi uniwersalnego miernika pomiarowego, bezpiecznego posługiwania się urządzeniami warsztatowymi, praktyczna nauka lutowania elementów elektronicznych.
- Omówienie podstawowych zasad diagnozy i naprawy uszkodzeń komputerów retro w warunkach domowych.
- 28.08.2023 | 16:00-20:00 - Gramy rodzinnie w Ponga
Wstęp wolny
Wystawę można zwiedzać:
poniedziałki, środy i piątki | 11:00-20:00
wtorki, czwartki | 16:00-20:00


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów zapraszamy na kolejne spotkanie BOOKietowego Klubu Książki, które odbędzie się pod chmurką.
24 sierpnia będziemy rozmawiać o książce „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej.
Klub Książki to przede wszystkim doskonały sposób na poznawanie nowych ludzi oraz pielęgnowanie swoich pasji.
- To spotkania osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach!
- Uczestnikiem może być KAŻDY!
- Najważniejsza jest chęć dzielenia się swoimi wrażeniami!
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem: 22 898 30 33 lub mailowo dkkbukietowa@gmail.com
Kiedy — 27 lipca (czwartek), godz. 17:30
Gdzie — Czytelnia Naukowa nr XXI, ul. Bukietowa 4a na Mokotowie.


Ośrodek Kultury Dzielnicy Bielany zaprasza do świata wierszy Aleksandra Fredry i do przeżycia kolejnych przygód z jego bohaterami!
Czy będzie to grzeczny Paweł, psotny Gaweł, niezdecydowany osiołek, dwa buńczuczne koguty czy małpa, która przez ciekawość narobiła szkód – o tym sami zdecydujecie. Tak samo, jak i o dalszych przygodach, które przeżyjemy z tymi dobrze znanymi wszystkim bohaterami.
Zabierzcie więc swoje pomysły i dobry humor i do zobaczenia na spektaklu improwizowanym “Urwisy hrabiego Fredry”, na którym wszystko jest możliwe!
25.08.23 piątek 11:00. Czas trwania spektaklu i warsztatów – ok. 80 minut. Wejściówki dostępne online od 21.08.


Burmistrz Dzielnicy Białołęka M. St. Warszawy Grzegorz Kuca wraz z Zarządem oraz Związek Dużych Rodzin Trzy Plus zapraszają na bezpłatne zajęcia umuzykalniające „Gordonki”.
Zajęcia będą się odbywały w „Bawialni w Chmurach” przy ul. Marywilskiej 60.
Zapisy: bialoleka@3plus.pl lub tel. 512 612 514


9 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Miłośników Książek – święto osób lubiących czytać. To doskonała okazja, by przypomnieć, że w Bibliotekach Publicznych Dzielnicy Bemowo działa bookcrossing, czyli wymiana książek.
Zasady bookcrossingu:
1. Sprawdź swoją domową biblioteczkę.
2. Jeśli masz książki wydane po 2010 roku (starszych nie przyjmujemy!), przynieś je do jednej z naszych placówek i tam zostaw.
3. W zamian wybierz książkę dla siebie. W każdej z naszych filii znajdziesz tego dnia specjalnie przygotowane miejsce na książki do wymiany. Możesz o nie zapytać także naszych bibliotekarzy.
W Czytelni nr XVII przy Powstańców Śląskich 17 akcja wymiany książek będzie trwała do zamknięcia, tj. do godz. 17:00. W pozostałych placówkach – do godz. 19:00.
Ponadto w tym dniu wszystkich młodych miłośników książek zapraszamy do Wypożyczalni nr 143 (ul. Sternicza 98). Wspólnie wykonamy pracę plastyczną, która będzie wyrazem miłości do ukochanych bohaterów książek. Przygotujemy też miejsce, gdzie będziemy wpisywać tytuły ulubionych książek. Na to wydarzenie wstęp jest wolny, w godz.: 12:30 – 19:30.
Z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek zachęcamy do czytania każdego dnia i z tej okazji życzymy wszystkim naszym czytelniczkom i czytelnikom samych dobrych i interesujących lektur.
Rekomendujemy także czytanie książek wyróżnionych nagrodami literackimi m.st. Warszawy:
1) Nagrodą Literacką m.st. Warszawy – wskazującą najlepsze polskie książki prozatorskie, tomiki pezji, książki dla dzieci, publikacje na temat Warszawy oraz komiksy i powieści graficzne;
2) Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego – wyróżniającą najwartościowsze książki reporterskie, które podejmują ważne problemy współczesności;
3) Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – wyróżniającą najlepszą książkę historyczną roku dotyczącą historii Polski po 1918 roku do współczesności.