Od dziś rondo przy skrzyżowaniu ulic Dereniowej, Stryjeńskich i Płaskowickiej na Ursynowie nosi imię Ireny Kwiatkowskiej – wybitnej aktorki, artystki kabaretowej, powstańczyni warszawskiej i jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej kultury XX wieku. W uroczystości nadania imienia uczestniczyła rodzina aktorki, przedstawiciele władz miasta oraz środowiska artystycznego.
– Irena Kwiatkowska ma rondo w miejscu pełnym energii i pracy – takim jak ona sama – mówiła zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Mieszkała nieopodal, na Kabatach, była blisko rodziny, a teraz jest blisko nas – w przestrzeni, którą znała i kochała.
Życie pełne ról i wartości.
Urodzona w Warszawie w 1912 roku, Kwiatkowska grała w teatrach stolicy, Poznania i Katowic. Po wojnie związała się z kabaretami Dudek i Starszych Panów, a niezapomniane role stworzyła w serialach „Czterdziestolatek”, „Zmiennicy” i „Wojna domowa”. Była również łączniczką Armii Krajowej w powstaniu warszawskim – pseudonim „Katarzyna”.
– Ciocia była nie tylko wielką aktorką, ale też osobą głęboko przyzwoitą i pracowitą, z ogromną pokorą do swojej pracy – wspominała Krystyna Kwiatkowska-Jabłońska, bratanica artystki i prezeska Fundacji im. Ireny Kwiatkowskiej.
Warszawa pamięta.
Inicjatorką nadania imienia rondu była radna Anna Nehrebecka-Byczewska – również aktorka, przewodnicząca Komisji Nazewnictwa Rady m.st. Warszawy.
– Upamiętniajmy artystów, zapisujmy ich nazwiska w przestrzeni publicznej i sercach mieszkańców – mówiła. – Irena Kwiatkowska była kobietą pracującą, która uczyła nas miłości do sztuki, do kultury i do drugiego człowieka.
Rondo Ireny Kwiatkowskiej zostało nazwane na mocy uchwały Rady Warszawy z 20 lutego 2025 r.